X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prace nad zmianami w kodeksie postępowania karnego nabierają tempa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 19:33
Sejmowa podkomisja do spraw nowelizacji prawa karnego przyjęła rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego rekomendując posłom wprowadzenie do niego kilkunastu poprawek, ale zachowane zostały najważniejsze założenia proponowanych przepisów. - Celem jest przyspieszenie postępowania karnego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący podkomisji Marek Ast z PiS.
Marek Ast, Prawo i Sprawiedliwość
Marek Ast, Prawo i SprawiedliwośćFoto: PR24/MR

- Zmiany idą w tym kierunku, żeby postępowania trwały krócej, a sprawy karne kończyły się szybkim wydaniem wyroków - tak w skrócie założenia nowelizacji kodeksu karnego charakteryzuje Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący podkomisji, która rozpatrywała projekt. Ten wróci teraz do sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która prawdopodobnie zbierze się w przyszłym tygodniu. Jak powiedział Polskiemu Radiu poseł Ast, jeśli komisji uda się szybko przygotować sprawozdanie, to II czytanie noweli może zostać przeprowadzone już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na 12-14 czerwca. Poseł PiS jest przekonany, że najpóźniej nowela zostanie uchwalona przez posłów jeszcze przed poselskimi wakacjami, czyli do końca lipca.


pap_ziobro1200.jpg
Zbigniew Ziobro: przygotowujemy dodatkowy "prezent" dla bandytów

Koniec z obstrukcją postępowań

Projekt został przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości. Jego celem jest usprawnienie postępowania karnego, wyeliminowanie dostrzeżonych usterek i błędów legislacyjnych, które występują w ustawie procesowej oraz dostosowanie regulacji procesowych do wyzwań wynikających z rozwoju technologicznego. W szczególności chodzi o rezygnację ze zbędnego formalizmu procesowego, wprowadzenie ułatwień dla uczestników postępowania związanych z udziałem w nim, zapobieżenie obstrukcji procesowej stron i szersze zabezpieczenie interesu społecznego w postępowaniu.

Nowela likwiduje m.in. obowiązek przesłuchania wszystkich pokrzywdzonych w sprawach, gdzie jest wielu poszkodowanych, takich jak np. afera Amber Gold czy oszustwa internetowe. - Tu ilość nie przechodzi w jakość, ofiary nie czekają na przesłuchania, czekają na sprawiedliwość, dlatego likwidujemy tego rodzaju formalizmy - tak założenia projektu uzasadnia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Autorzy projektu przekonują, że stwarza on warunki do szybszego załatwiania spraw w postępowaniu sądowym. Ma być to możliwe między innymi dzięki ograniczeniu zasady bezpośredniości na rozprawie głównej, w stopniu, w którym nie będzie ono mieć negatywnego wpływu na prawidłowość ustaleń faktycznych. Oznacza to, że sąd będzie miał większe możliwości podjęcia decyzji co do tego, które dowody osobowe powinny być przeprowadzone bezpośrednio na rozprawie, a w odniesieniu, do których wystarczające będzie ujawnienie treści protokołów poprzedniego przesłuchania. Zniknie także obowiązek sprowadzenia na salę rozpraw dowodów rzeczowych.

Nowela ma również przeciwdziałać obstrukcji procesowej stron oraz zapobiegać zbędnemu powtarzaniu czynności dowodowych. Przewiduje, że nawet w razie zaistnienia obiektywnej przeszkody do rozpoznania sprawy w postaci usprawiedliwionej nieobecności strony, sąd będzie mógł przeprowadzić w niezbędnym zakresie dowody.

Koniec z długim odczytywaniem wyroków

Projekt ma też przeciwdziałać zbędnemu formalizowaniu w postępowaniu, m.in. poprzez wprowadzenie ujednoliconych formularzy uzasadnień wyroku sądów pierwszej i drugiej instancji. Ten pomysł autorzy projektu tłumaczą obecną praktyką sądów, gdzie uzasadnienia wyroków są bardzo obszerne i liczą nawet po kilkaset stron, co w sytuacji prowadzenia przez sędziego wielu spraw może skutkować wydłużeniem postępowania na wiele tygodni. - Temida powinna być ślepa, ale nie powinna być śmieszna, a na taki zarzut naraża się sędzia, który musi odczytywać przez wiele godzin, często w pustej sali, wyrok z uzasadnieniem - mówił podczas konferencji, na której zaprezentowano projekt, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Zdaniem ministra sprawiedliwości proponowane rozwiązania mają "wyprowadzić sądy z krainy absurdu i wprowadzić na drogi prowadzące do szybkiego orzekania". - Likwidujemy jałowe procedury i wprowadzamy rozwiązania, które szanują gwarancje procesowe oskarżonych, ale nie dają możliwości tak ostentacyjnego torpedowania spraw, jak to wielokrotnie widzieliśmy - uzasadniał potrzebę wprowadzenia tych zmian minister sprawiedliwości.

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

TVP Info: Polacy chcą zmian w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 20:44
- Prawie trzy czwarte Polaków chce głębokiej zmiany wymiaru sprawiedliwości, by skutecznie walczyć z nadużyciami środowiska sędziowskiego - podała w poniedziałek TVP Info, nawiązując do sondażu ws. zmian w sądownictwie przeprowadzonego przez IPSOS dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister sprawiedliwości chce kar surowych i nieuchronnych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 16:23
- Kara powinna być i nieuchronna w miarę możliwości, i odpowiednio surowa. Nie ma tutaj alternatywy - powiedział w Senacie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaznaczył też, że w przypadku najcięższych przestępstw kara powinna izolować sprawców.
rozwiń zwiń