X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: wystawa poświęcona legendzie Solidarności już gotowa

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 17:30
Niezwykłą wystawę, poświęconą Annie Walentynowicz - działaczce Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielce NSZZ Solidarność, Damie Orderu Orła Białego - można oglądać na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości w al. Ujazdowskich 11. To ekspozycja poświęcona "Annie Solidarność", przygotowana dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Rok 2019 Sejm ustanowił rokiem Anny Walentynowicz.
Wystawa poświęcona Annie Walentynowicz
Wystawa poświęcona Annie WalentynowiczFoto: Ministerstwo Sprawiedliwości

Wystawa pokazuje życie i działalność społeczną Anny Walentynowicz. Jej autorem jest Arkadiusz Kazański. Materiały, które posłużyły do przygotowania tej ekspozycji, pochodzą z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, zbiorów państwowych, Kancelarii Prezydenta RP, muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych, w tym pamiątek rodziny bohaterki ekspozycji.

Próbowano ją zabić za pomocą leku

8 sierpnia 1980 r., pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w ówczesnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Decyzja dyrekcji wywołała 14 sierpnia strajk jej kolegów - 16 tysięcy robotników, w czasie którego powstał NSZZ Solidarność. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy. Komunistyczna władza uległa zresztą ostatecznie ich żądaniom.

W 1981 r. podczas spotkania działaczki Solidarności z robotnikami w Radomiu funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa we współpracy z tajnym współpracownikiem - "Karolem" próbowali zabić Annę Walentynowicz za pomocą leku, który miał doprowadzić do jej śmiertelnego odwodnienia. W 2009 r. IPN postawił im zarzuty za tamto przestępstwo. Według danych IPN, w czasie aktywnej działalności związkowej "Anny Solidarność" inwigilowało ją łącznie ponad 100 funkcjonariuszy i współpracowników SB. Była internowana, wielokrotnie aresztowana, sprzeciwiła się też porozumieniu opozycji zawartemu z komunistycznymi władzami PRL przy Okrągłym Stole.

13 grudnia 2005 r. odebrała Medal Wolności od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu na rzecz Solidarności. W 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

"Robotnicza arystokratka"

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W tej katastrofie zginęło także 95 innych wybitnych Polaków - członków oficjalnej delegacji rządowej - na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i byłym Prezydentem RP na Uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.

Ucieleśniała ideę Solidarności. Lech Kaczyński mówił o niej jako o "robotniczej arystokratce" - wspominano tę wyjątkową postać podczas spotkania, jakie odbyło się 9 kwietnia w Gdańsku ("Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych") w ramach obchodów Roku Anny Walentynowicz.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak