X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Publicysta: zwiększenie obecności sił USA to sygnał dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 11:51
- To jest spotkanie na najwyższym szczeblu i nawet polityczna deklaracja zapewnienia stałej obecności wojsk USA w Polsce będzie dostatecznie mocnym sygnałem dla wszystkich sił, które bezpieczeństwem Polski nie są zainteresowane - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA komentował także Rafał Potocki z tygodnika "Sieci".
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tomasz Truskawa podkreślał, że wizyta nie będzie dotyczyła tylko kwestii zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. - Z pewnością inwestycje w obronność Polski muszą zostać poczynione, to jest perspektywa także dla polskiego przemysłu obronnego. Ta wizyta zaowocuje nie tylko sukcesami w kwestiach obronności, ale także nowoczesnych technologii i wzmocni pomoc USA w zakresie dywersyfikacji źródeł energii. Mam również nadzieję, że przedmiotem rozmów będzie także sytuacja na Ukrainie, w pomoc dla której Amerykanie są mocno zaangażowani - mówił publicysta.

Gość audycji odniósł się także do przyszłorocznej kampanii prezydenckiej w USA. - Biorąc pod uwagę dotychczasowe kierunki polityki amerykańskiej pod rządami Demokratów, należałoby życzyć sobie kolejnego zwycięstwa Donalda Trumpa i w dalszej perspektywie utrzymania tej polityki. Obawiam się, że przeniesienie teraz ciężaru polityki na Demokratów byłoby niekorzystne z punktu widzenia zarówno Polski, jak i całej Europy Środkowo-Wschodniej - zauważył.

Andrzej Potocki wyjaśniał, że obecność wojsk amerykańskich będzie prawdopodobnie polegała na tzw. systemie hybrydowym. - Były oczekiwania, że będzie to stała baza, ale USA chcą twardo stać przy zapisach traktatów z Rosją, które ograniczają tzw. stałą obecność sił amerykańskich. Oczywiście dochodzą do tego duże zakupy broni. Pytanie, czy wydajemy te pieniądze sensownie, czy inwestycja w samoloty i systemy rakiet jest właściwa, jednak myśliwce piątej generacji, F-35A, nie mają w tej chwili sobie równych. Chodzi o odstraszenie przeciwnika, nie o bezpośrednie starcie. Musimy mieć na tyle silne uzbrojenie, by Rosji przestało się opłacać nas atakować. Do tego musimy dążyć - podkreślał.

Obecność amerykańskich wojsk w Polsce będzie miała charakter hybrydowy, nie będzie to klasyczna stała baza, jak Ramstein w Niemczech - zapowiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydenci Polski i USA mają w środę podpisać porozumienie w tej sprawie.

Biały Dom informuje, że decyzje, które ogłoszą prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump, znacząco wzmocnią polsko-amerykańskie relacje wojskowe oraz zwiększą potencjał odstraszania w Europie.

Biały Dom nie chciał ujawnić szczegółów porozumienia, które ogłoszą prezydenci. Jednak przebywający w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówi, że deklaracja prezydentów będzie mieć historyczny wymiar.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

____________________ 

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 10.33 i 11.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Szynkowski vel Sęk: jestem zwolennikiem dyplomacji realnej

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 10:55
- Jestem przeciwny anonsowaniu rezultatów wizyty przed jej zrealizowaniem. Jestem zwolennikiem dyplomacji realnej, konkretnej, gdzie kropkę nad "i" stawia się w trakcie wizyty, tam podejmuje się realną decyzję - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dera: możliwy jest znaczący wzrost ilości i jakości wojsk NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 12:20
 - Jeżeli zostanie podpisane wynegocjowane porozumienie, to będziemy mieli znaczący wzrost ilości i jakości wojsk NATO w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zostaną ogłoszone ważne decyzje"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 11:14
Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie, gdzie dziś spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Biały Dom zapowiada, że podczas wizyty zostaną ogłoszone ważne decyzje dotyczące amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.
rozwiń zwiń