X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Dominik Tarczyński: kontrakt związany z zakupem F-35 zapewni nam bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 11:00
- Wolność, suwerenność nie ma ceny. Jeżeli nie wyciągniemy wniosków z historii, a wybuchnie konflikt zbrojny (...), to będziemy mieć duży problem – powiedział w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński. Polityk Prawa i Sprawiedliwości mówił m.in. o znaczeniu wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w USA oraz o zakupie amerykańskich technologii wojskowych, w tym myśliwców F-35.
Audio
  • 17.06. Gość PR24: Dominik Tarczyński (PiS) o wizycie prezydenta RP w USA.
Dominik Tarczyński
Dominik TarczyńskiFoto: PR24

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. W ramach polsko-amerykańskich ustaleń ma m. in. wzrosnąć liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy USA, utworzone ma zostać też Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA w Polsce. 

Deklaracja zakłada, że "Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego". Obecność ma wzrosnąć "w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania". "Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza" - napisano w deklaracji. 

Dominik Tarczyński odpowiedział przedstawicielom opozycji, którzy krytykują owoce wizyty prezydenta RP w USA. Przypomniał, że wizyta była długa, merytoryczna i utrzymana w dobrej atmosferze. Mówił też o relacjach Polski z USA oraz o zakupie myśliwców F-35. - Ważnym elementem, który jest pomijany jest to, że F-35 to technologia tajna. A zostaje ona sprzedana do Polski - to wyróżnienie. Pogłębiamy relacje z USA. Ten kontrakt związany z zakupem F-35 zapewni nam bezpieczeństwo - powiedział Dominik Tarczyński. - Chodzi też o całą infrastrukturę i o to, co jest niepoliczalne - o relacje z partnerem - dodał.

Gość PR24 podkreślił ponadto, że za sprawą umocnienia relacji z USA "poprawia się militarne bezpieczeństwo Polski", a to, co dokonuje się za sprawą ostatnich rozmów w Białym Domu, ma wręcz wymiar historyczny. - W Polsce będzie stacjonować ponad 5.5 tys. amerykańskich żołnierzy. Widać progresję - zauważył poseł.

Deklaracja zakłada między innymi: utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce oraz utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych. Polska dokona ponadto zakupu amerykańskich myśliwców F-35, które prezydent USA Donald Trump określił mianem "najlepszych samolotów bojowych na świecie". - Samoloty kupujemy na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych. Zostanie więc określona cena maksymalna i następnie przystąpimy do negocjacji - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak. Polska rozpoczęła procedurę zakupu myśliwców F-35. Kiedy dokładnie Polska miałaby zamówić samoloty, jeszcze nie wiadomo. 

Więcej w zapisie audycji

Rozmawiał Michał Rachoń.

PR24/tb/PAP/IAR

____________________ 

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 09:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iwo Bender: nie przejmowałbym się brakiem stałej bazy USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 11:52
- Dzisiejszy teatr wojenny jest rozproszony. Łatwiej jest reagować na takie zagrożenia mając wojsko mobilne, które może dojechać tam, gdzie ma być. Nie przejmowałbym się tym, że w Polsce nie będzie drugiej bazy typu Ramstein - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender z "Gazety Polskiej Codziennie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda w USA. Tytus Ferenc: "to ogromny sukces"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 10:22
Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zdaniem Artura Wróblewskiego (Uczelnia Łazarskiego) ta wizyta "przełamała pewną barierę psychologiczną", Tytus Ferenc (Uniwersytet Jagielloński) uważa ją za "ogromny sukces", z którego "trzeba korzystać". Z kolei Ryszard Żółtaniecki (były dyplomata) wskazał na ekonomiczny aspekt pobytu prezydenta RP w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: sojusz z USA zmienia geopolitykę Europy, niezwykłego znaczenia nabiera Trójmorze

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 14:55
- Wzmocnienie militarne i polityczne Polski, wzmocnienie sojuszu państw Europy Środkowej z USA rozbija całą wielką grę, jaką Rosja prowadzi od 1989 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7x24. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. "Pozycja Polski rośnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 12:03
Od spotkania z Donaldem Trumpem swoją wizytę w USA rozpoczął prezydent Andrzej Duda. Rozmowy dotyczyły m.in.: obronności, energetyki i rozwijania sojuszu obu państw. Historyczne wydarzenia w Polskim Radiu 24 skomentowali politycy głównych ugrupowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Komentarze młodych polityków

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 13:00
W "Młodej audycji politycznej" goście Jana Białostockiego podsumowali najważniejsze wydarzenia z życia społeczno-politycznego. Dyskutowano m.in. o wizycie Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i zawartym tam porozumieniu oraz o wyroku dla Tomasza Arabskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Żółtaniecki: współpraca Polski z USA jest korzystna dla obu stron

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 15:55
- Po raz pierwszy chyba w takiej skali deklaracje polityczne (...) są wypełniane bardzo konkretną treścią  - mówił o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA dr Ryszard Żółtaniecki. Były dyplomata był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń