Uroczystość ogłoszenia nowych nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA

2019-06-17, 13:20

Uroczystość ogłoszenia nowych nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA
Jarosław Szarek prezes IPN. Foto: Twitter/Poszukiwania IPN

Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, prezes IPN Jarosław Szarek i rodziny wzięli udział w uroczystości ogłoszenia kolejnych imion i nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA odnalezionych i zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. List z tej okazji napisał prezydent Andrzej Duda.

Instytut Pamięci Narodowej podczas uroczystości ogłosił kolejne imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunizmu i UPA, których szczątki z bezimiennych mogił wydobyli specjaliści z zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Wśród zidentyfikowanych znaleźli się m.in.: Wojciech Stypuła ps. Bartek - żołnierz AK, zamordowany przez Sowietów w 1944 r., odnaleziony w 2018 r. w Puszczy Rudnickiej na tzw. Długiej Wyspie na terenie Litwy; Roman Szczur, "Halina", "Nadzieja", "Urszula", podoficer KOP i WP, żołnierz AK, odznaczony Krzyżem Walecznych; Tadeusz Wienc - żołnierz WP, kawaler Orderu Virtuti Militari V Klasy (pośmiertnie), zamordowany w niewoli po walce z Ukraińską Armią Powstańczą. Jego szczątki odnaleziono w Jaworniku Ruskim w 2016 r.; Stanisław Gibek ps. Piekarz, Feliks, żołnierz AK, zamordowany przez komunistów z UB w 1946 r.; jego szczątki odnaleziono w 2018 r. na cmentarzu w Wieluniu. 

Jak powiedział wiceprezes IPN i szef zespołu, z którego specjaliści wydobyli szczątki z bezimiennych mogił, wśród ofiar są osoby odnalezione w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Wrocławiu i na Rzeszowszczyźnie. - Ale również mamy identyfikację polskiego żołnierza poległego na Litwie - przyznał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 - Wszystkim, którzy zginęli, pełniąc służbę dla Rzeczpospolitej, mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji poniedziałkowej uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji podejmuje działania poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Dotychczas przeprowadzono prace w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, w Niemczech oraz Gruzji. Biuro ma na celu odnalezienie i identyfikację szczątków Polaków, którzy zginęli w wyniku działań systemów totalitarnych i zbrodni dokonywanych na polskiej ludności.

Do tej pory dzięki pracy zespołu prof. Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory", a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku Szwagrzyk wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

pk/dn


Polecane

Wróć do strony głównej