X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Cichocki przed komisją ds. VAT: przestępczość istniała i istnieje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 12:00
Przed sejmową komisją śledczą ds. VAT zeznaje Jacek Cichocki, były szef Kancelarii Premiera. Urzędnik zapytany o to, dlaczego nie udało się dostrzec problemu związanego z wyłudzeniami VAT, odparł: - Przestępczość istniała i istnieje. 
Audio
  • Jacek Cichocki odpowiedział na pytanie komisji m. in. o to, kiedy dotarły do niego sygnały o działaniu i nasilaniu się w Polsce zorganizowanej przestępczości podatkowej (IAR)
  • Kazimierz Smoliński o przesłuchaniach komisji ds. VAT (IAR)
Jacek Cichocki
Jacek CichockiFoto: PAP/Piotr Nowak

pap_dtusk1200.jpg
Donald Tusk: to, że wyłudza się VAT, było wiedzą powszechną

Świadek odpowiedział na pytanie komisji m.in. o to, kiedy dotarły do niego sygnały o działaniu i nasilaniu się w Polsce zorganizowanej przestępczości podatkowej. Zdaniem Jacka Cichockiego był to końcowy okres sprawowania przez niego urzędu ministra spraw wewnętrznych, czyli jesień 2012 roku. - Dotyczyły poszczególnych branż i obszarów, nie wykluczam, że to była branża metalowa - dodał świadek.

Marcin Horała, przewodniczący komisji, zapytał Cichockiego o to, dlaczego nie udało się dostrzec problemu związanego z wyłudzeniami VAT. - Przestępczość istniała i istnieje - odparł.

Prace w MSW

Cichocki odniósł się też do prac w MSW nad rządowym projektem strategii walki z przestępczością zorganizowaną. Według Horały bowiem decyzją byłego szefa resortu projekt ten nie został skierowany na posiedzenie rządu.

Świadek wyjaśnił, że prace nad strategią trwały dosyć długo, różne służby przedstawiały swoje propozycje, które były szeroko dyskutowane. - To, co było ważne, to żeby nie czekać z wdrożeniem tych propozycji do momentu, aż zostanie uchwalona strategia, bo walka z przestępczością gospodarczą wymaga refleksu. Różnego rodzaju pomysły były wdrażane na bieżąco - powiedział Cichocki.

- O ile sobie przypominam, bardzo ważny był element stworzenia mechanizmu koordynacji i lepszej współpracy między Ministerstwem Finansów i jego służbami a służbami ścigającymi przestępstwa - policją, prokuraturą itd. I to było realizowane na bieżąco - dodał.

Wyłudzenia w handlu prętami

Jacek Cichocki pytany był również o sygnały dotyczące wyłudzeń w handlu prętami. - Myślę, że w jakichś materiałach ze służb były te sygnały - poinformował.

Zeznał też, że "wszelkie działania, w ogóle dotyczące tych przestępstw związanych z interesem finansowym państwa z poziomu ministra spraw wewnętrznych, to były działania wspierające ministra finansów i jego służby". - Nie wykluczam, że w tym okresie rozmawialiśmy na ten temat z Jackiem Rostowskim, ministrem finansów, a na pewno z Andrzejem Parafianowiczem, wiceministrem resortu, o tym, żeby zacieśniać współpracę między służbami - powiedział.

Dodał, że powołana została specjalna grupa robocza, której celem była współpraca z Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej w osobie Parafianowicza. Cichocki podkreślił, że zależało mu, aby wiedza służb skarbowych szybko trafiała do policji i ABW.

Adam Jasser przed komisją

Sejmowa komisja śledcza przesłucha jeszcze Adama Jassera, byłego zastępcę przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Pracował on w KPRM w latach 2010-2013 jako podsekretarz i sekretarz stanu. Później, do 2016 roku, kierował Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

kad/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Kik: w państwie PO panowała neoliberalna koncepcja ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:44
- Polityka Donalda Tuska wynikała z jego neoliberalnej koncepcji ekonomicznej, która widziała państwo jako małe na tle federalnej Unii Europejskiej. Państwo miało skupiać się na wspieraniu działalności biznesowej, czyli eliminowaniu ścieżek ją ograniczających - tłumaczył w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. 
rozwiń zwiń