X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzeszów: uczestnicy marszu równości obrzuceni jajkami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 19:18
Ulicami Rzeszowa przeszedł II Marsz Równości, pod hasłem "Ze wszystkimi jest nam po drodze". W imprezie wzięło udział kilkaset osób. Wydarzenie zakłóciło około 20 mężczyzn, z chustami na twarzach, którzy rzucali jajkami.
II Marsz Równości w Rzeszowie
II Marsz Równości w RzeszowieFoto: PAP/Darek Delmanowicz
  • Ulicami Rzeszowa przeszedł II Marsz Równości
  • Uczestnicy zostali obrzuceni jajkami przez kontrmanifestantów
  • Policja wylegitymowała siedem osób
  • Prezydent miasta chciał zakazać marszu ze względów bezpieczeństwa
  • Jego decyzję uchylił sąd

"Rzeszów zawsze był różnorodny"

Wśród uczestników marszu najwięcej było młodzieży ubranej kolorowo, z barwnymi włosami i fantazyjnymi fryzurami, trzymających tęczowe flagi i parasole. Można było zobaczyć również dorosłych, w tym także matki z dziećmi. Wyruszając, uczestnicy wołali: miłość, równość, akceptacja. Nieśli także tablice z napisami, m.in. "Rzeszów zawsze był różnorodny".

Postulaty uczestników tegorocznej parady były takie jak w ubiegłym roku, m.in.: pełna równość małżeńska, włącznie z prawem adopcji, uproszczenie do minimum prawnych procedur uzgodnienia płci, etyka i edukacja antydyskryminacyjna zamiast katechezy i rozszerzenie katalogu mowy nienawiści o orientację seksualną, tożsamość płciową.

pedofilia 1200 shutt.jpg
Składali propozycje seksualne 14-latkowi na forum internetowym LGBTQ. 40 mężczyznom zablokowano konto

Podczas marszu były głoszone również postulaty sojuszników, czyli pełna równość płci, dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji, usuwanie barier architektonicznych i społecznych dla niepełnosprawnych oraz uproszczenie procedur przyznawania azylu uchodźcom, a także poprawa warunków w domach uchodźców.

Zgłoszono 10 kontrmanifestacji

Jak podała rzeczniczka podkarpackiej policji nadkom. Marta Tabasz-Rygiel ostatecznie zgłoszonych było 10 kontrmanifestacji.

Ich uczestnicy z flagami narodowymi, w koszulkach z napisami i symbolami patriotycznymi na trasie Marszu Równości wykrzykiwali w kierunku idących hasła przeciwko ideologii LGBT: "stop dewiacji", "stop homopropagandzie", "zakaz pedałowania", "geje gwałcą dzieci", "Rzeszów bez pedałów", czy "pedały idźcie się leczyć".

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Świętokrzyski sejmik przeciwko próbom wprowadzenia "ideologii LGBT"

Kontrmanifestancji próbowali także wtargnąć na jezdnię, którą przechodził Marsz Równości, ale zostali odizolowani kordonem policji. W stronę idących rzucili też jajkami. Nie doszło jednak do poważniejszych incydentów i bójek.

czwa 1200.jpg
II Marsz Równości. Tęczowa Matka Boża w Częstochowie i kontrmanifestacja

Duże siły policji do zabezpieczenia imprezy

Dla zapewnienia bezpieczeństwa policja skierowała duże siły (nie podała szczegółowych danych dot. liczby), w tym kilkadziesiąt oznakowanych radiowozów, policję konną i funkcjonariuszy z psami.

Oficer prasowy rzeszowskiej policji nadkom. Adam Szeląg powiedział, że ze względu na silne emocje towarzyszące sobotniemu marszowi i kontrmanifestacjom było więcej policji, niż przy innych masowych zgromadzeniach. Przekazał tez wstępne dane, z których wynika, że wylegitymowano siedem osób, a w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjanta zatrzymano jedną osobę – 56-letniego mieszkańca pow. rzeszowskiego.

Prezydent Rzeszowa chciał zakazać manifestacji

Organizacji drugiego Marszu Równości chciał zakazać prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Jego rzecznik Maciej Chłodnicki wyjaśniał wówczas, że na taką decyzję wpłynęły względy bezpieczeństwa.

- Po konsultacjach z policją wiemy, że podczas marszu nie można byłoby zapewnić uczestnikom oraz mieszkańcom pełnego bezpieczeństwa - mówił wówczas Chłodnicki. Z tych samych względów prezydent nie zezwolił również na zgłoszonych wówczas 29 kontrmanifestacji, które zaplanowano na ten sam dzień – 22 czerwca br.

1200 parada.jpg
Parodia mszy św. na Paradzie Równości w Warszawie. Komentarze


Od decyzji prezydenta Rzeszowa zakazującej manifestacji odwołali się do sądu niektórzy organizatorzy manifestacji, w tym także Marszu Równości. Do tego odwołania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i w piśmie procesowym skierowanym do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wniósł o uchylenie decyzji o zakazie manifestacji.

Decyzję prezydenta miasta uchylił sąd

Sąd Okręgowy w Rzeszowie uchylił w całości decyzję prezydenta miasta zakazującą drugiego Marszu Równości i 29 kontrmanifestacji. Od wyroku nikt się nie odwołał i wyrok się uprawomocnił. Ostatecznie zgłoszonych zostało 10 kontrmanifestacji i II Marsz Równości.

Organizatorzy Marszu Równości po konsultacjach z urzędnikami miejskimi zmienili trasę przemarszu. Jak tłumaczyli, powodem zmiany jest odbywający się w tym samym dniu piknik organizacji pozarządowej przy fontannie multimedialnej, gdzie marsz miał się zakończyć. W wydarzeniu biorą udział m.in. niepełnosprawne dzieci. - Ostatnie, czego im trzeba to zamieszanie i krzyki ze strony naszych przeciwników – wyjaśnili zmianę trasy organizatorzy Marszu Równości.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wiadomości z Podkarpacia na PolskieRadio24.pl

Nową trasę ustalono tak, aby uczestnicy marszu mieli jak najmniejszy kontakt z innymi zgromadzeniami, które odbywały się w tym samym czasie. Chodziło o ograniczenie miejsc, gdzie mogą się spotkać uczestnicy Marszu Równości z uczestnikami pozostałych manifestacji, i zmniejszenie do minimum ewentualnych punktów zapalnych.

Według organizatorów w II Marszu Równości wzięło udział około 800 osób, według policji było ich około 400.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejny atak na Zofię Klepacką. Znany aktor radzi jej oddać medale

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 11:32
Brązowa medalistka olimpijska w windsurfingu Zofia Klepacka ponownie została zaatakowana za swój sprzeciw wobec promocji środowisk LGBT, ideologii gender i seksualizacji dzieci - informuje TVP Info. Do sporu sporstmenki z Kingą Rusin dołączył aktor Borys Szyc. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętokrzyskie: radni sejmiku przeciwko próbom wprowadzenia "ideologii LGBT"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 08:56
Stanowisko "w sprawie sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym", przyjęli w uchwale podczas środowej sesji radni sejmiku województwa świętokrzyskiego. Projekt uchwały włączono do programu sesji na wniosek klubu radnych PiS w sejmiku.
rozwiń zwiń