X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

23 osoby utonęły od czwartku do niedzieli. Zobacz, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 12:17
Od początku roku do półmeta wakacji nad wodą życie straciło ok. 250 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozsądek - najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol i brawura.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tylko w czerwcu utonęło 85 osób, w lipcu ponad 100 - wynika z policyjnych danych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaapelowało o stosowanie się do najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. 

Najczęstsze przyczyny utonięć

 • Pływanie po alkoholu - musimy pamiętać, że alkohol wywołuje zmiany zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Zwiększa ryzyko utraty równowagi, szoku termicznego, utraty sił, a jednocześnie znacznie ogranicza umiejętność rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. 
 • Niedostateczne umięjętności pływackie.
 • Kąpiel w nieoznakowanych zbiornikach wodnych i w niestrzeżonych miejscach.
 • Wychłodzenie organizmu. 
 • Skurcze. 

Co zrobić, by zminimalizować zagrożenie

 • Wybierajmy miejsca oznaczone jako kąpieliska z ratownikiem wodnym.
 • Nie narażajmy innych na niebezpieczeństwo - przytapianie, wpychanie lub wrzucanie do wody osoby stojącej na brzegu może zakończyć się tragicznie.
 • Nie podpływajmy do zakotwiczonych lub przepływających statków - występują tam prądy wciągające pod dno statku. W pobliżu płynącego statku zawsze istnieje niebezpieczeństwo śmierci lub kalectwa przez uderzenie łopatami śruby napędowej.
 • Nie decydujmy się na kąpiel pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających.

Jak zareagować, gdy widzimy, że ktoś tonie

 • Zachowajmy spokój, przede wszystkim miejmy na uwadze swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
 • Poinformujmy odpowiednie służby znajdujące się w pobliżu.
 • Nie podpływajmy do osoby, która tonie -  najpewniej zostaniemy wciągnięci pod wodę i sami padniemy ofiarą żywiołu. Z uścisku osoby, która się topi bardzo trudno się oswobodzić.
 • Jeżeli osoba znajduje się blisko brzegu, sięgnijmy po długą gałąź bądź fragment ubrania, które mogą być przedłużeniem naszej ręki.
 • Gdy jest dalej od brzegu, spróbujmy rzucić przedmiot, który unosi się na wodzie - koło ratunkowe, materac bądź piłkę.
 • Jeżeli znajdujesz się w towarzystwie innych ludzi utwórzcie łańcuch pomocy - na brzegu stoją osoby najsłabiej pływające, dalej te, które w wodzie czują się pewnie. Osoba na końcu podaje topiącemu się przedmiot i powoli wyciąga go z wody. 
 •  Najbezpieczniejszą metodą jest podpłynięcie do topiącego się kajakiem, rowerem wodnym bądź łódką - pamiętajmy by podpłynąć przodem i wydać jasne polecenia.

nd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak