X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Mówią o klimacie, a trują na potęgę. Zobacz, jakie kraje emitują najwięcej CO2

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 12:48
Polska znajduje się dopiero na 21. miejscu niechlubnego rankingu państw, które emitują najwięcej CO2 do atmosfery. Wciąż nam daleko do Chin, USA czy Niemiec.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polska zablokowała na unijnym szczycie wprowadzenie zapisu dotyczącego zobowiązania UE do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej do 2050 roku. W praktyce oznacza to ogromną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z założeniami nowego ekocelu kraje Wspólnoty za 40 lat powinny pochłaniać dokładnie tyle CO", ile emitują.

Rząd Mateusza Morawieckiego mówi "nie" takim rozwiązaniom, argumentując, że ambitne założenia klimatyczne UE uderzają w gospodarkę państw, w których energia elektryczna pozyskiwana jest w wyniku spalania węgla.

- Polska energetyka jest oparta na węglu i koszty transformacji energetycznej u nas byłyby większe niż w państwach zachodniej Europy. Chcemy, żeby inni to zrozumieli, wykazali solidarność i partycypowali w kosztach - tłumaczył w "Salonie politycznym Trójki" szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Niemcy w Europie trują najbardziej

A jak rysuje się mapa emisji CO2 w Europie? Z "Global Carbon Budget 2017", raportu opracowanego przez 76 naukowców z 57 instytucji, wynika, że globalne emisje dwutlenku węgla w 2017 roku wyniosły ponad 36 mld ton.

W Europie największymi "kopciuchami" są Niemcy (799 mln ton) i Wielka Brytania (385 mln ton). Polska wyemitowała 326,6 mln ton, co stanowi w skali świata 0,9 proc. i daje nam 21. miejsce w rankingu.

Natomiast Eurostat informował w maju tego roku, że udział emisji CO2 Niemiec wynosił 22,5 proc., Wielkiej Brytanii - 11,3 proc., a Polski - 10,3 proc.

źródło: Eurostat 2018
źródło: Eurostat 2018

W przypadku emisji CO2 w przeliczeniu na jednego mieszkańca na głowę - jak wynika z raportu "Global Carbon Budget 2017" - Polska jest jeszcze dalej w rankingu, bo na 38. miejscu (8,6 t na osobę).

źródło: Eurostat 2018
źródło: "Global Carbon Budget 2017"

Chiny światowym rekordzistą

W wymiarze globalnym Chiny, Stany Zjednoczone i Indie nie mają sobie równych. Państwo Środka emituje 27 proc. światowego CO2 (9839 mln ton) i znajduje się na czele rankingu trucicieli. Na drugim miejscu są USA (5270 mln ton) - 15 proc., na trzecim Indie - 7 proc. (2467 mln ton).

źródło: Eurostat 2018
źródło: "Global Carbon Budget 2017"

Spadek emisji CO2 w Europie

Według Eurostatu w 2018 roku w porównaniu z rokiem poprzednim emisje CO2 spadły w Unii Europejskiej średnio o 2,5 proc. Największe spadki odnotowano w Portugalii - minus 9 proc., Bułgarii - minus 8,1 proc., Irlandii - minus 6,8 proc. oraz Niemczech - minus 5,4 proc.

Z kolei największy przyrost emisji CO2 odnotowano na Łotwie (plus 8,5 proc.), następnie na Malcie (plus 6,7 proc.), w Estonii (plus 4,5 proc.) i Luksemburgu (plus 3,7 proc.). Polska z wynikiem plus 3,5 proc. jest na piątym miejscu od dołu. 

Eurostat/GlobalCarbonAtlas.org/BusinessInsider/wPolityce/pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak