Piotr Duda: polski rząd spełnił oczekiwania ws. polityki klimatycznej

2019-06-27, 17:40

Piotr Duda: polski rząd spełnił oczekiwania ws. polityki klimatycznej
Piotr Duda. Foto: PR24/AK

- To, co stało się w Brukseli, pokazało jedno: że Polska już nie jest sama. Są Węgry, Słowacja, Czechy. Potrafimy to zablokować. Rząd polski spełnił oczekiwania, jeżeli chodzi o politykę klimatyczną. Zablokował dekarbonizację - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Posłuchaj

27.06.19 Rozmowa PR24: Piotr Duda
+
Dodaj do playlisty

Na spotkaniu przywódców państw Unii Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o zablokowaniu wprowadzenia zapisu dotyczącego zobowiązania UE do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej do 2050 r., by za ponad 30 lat kraje Wspólnoty pochłaniały dokładnie tyle dwutlenku węgla, ile emitują. Polski rząd jest przeciwko takiemu rozwiązaniu i argumentuje to tym, że ambitne założenia klimatyczne UE uderzają w gospodarkę państw, których energia elektryczna pozyskiwana jest w wyniku spalania węgla.

- W imieniu Komisji Krajowej i całej "Solidarności" bardzo dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za to, że stanął na wysokości zadania w Brukseli. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów rząd polski spełnił oczekiwania, jeżeli chodzi o politykę klimatyczną. Zablokował dekarbonizację, która miałaby wejść w życie już z końcem 2050 roku – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Duda.

Jego zdaniem tak zwana neutralność klimatyczna "spowodowałaby to, żebyśmy tracili miliardy, a faktycznie około biliona złotych". - Tak wynika z naszych wyliczeń. Wtedy faktycznie nie byłoby już górnictwa, nie byłoby hutnictwa, przemysł motoryzacyjny byłby schyłkowy. A przecież to napędza naszą gospodarkę. Dlatego to, co stało się w Brukseli, pokazało jedno: że Polska już nie jest sama. Bo są Węgry, Słowacja, Czesi. Potrafimy to zablokować - podkreślił szef "Solidarności".

Gość PR24 zaznaczył, że Polska nie jest przeciwko "zielonym miejscom pracy". – Ale Brukseli chodzi w większości o biznes i politykę. Nasza gospodarka jest zbyt konkurencyjna i chodzi o to, żeby zrobić ją mniej konkurencyjną. Dlatego uważamy, że trzeba głośno mówić o tym, co zrobił premier Morawiecki. Wprowadzenie rozwiązań proponowanych przez Brukselę przełożyłoby się na nas wszystkich. My jako "Solidarność" mówimy o tym od lat – że to przełożyłoby się na ceny energii dla indywidualnego odbiorcy. Bo co z tego, że będzie 500 plus, a młodzi będą zwolnieni z podatku PIT, jeśli to wszystko negatywnie się przełoży na podwyżki cen. Dlatego musimy o to walczyć – dodał przewodniczący.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 27.06.2019

Godzina emisji: 16.15

Polecane

Wróć do strony głównej