CBOS: większość respondentów uznaje wyniki wyborów do PE za wiarygodne

Podane przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki wyborów europejskich nie budzą wątpliwości - oceniło 86 proc. respondentów Centrum Badania Opinii Społecznej. Jeszcze więcej badanych nie dostrzegło w głosowaniu żadnych nieprawidłowości, przeważała wysoka ocena PKW.

2019-06-27, 17:26

CBOS: większość respondentów uznaje wyniki wyborów do PE za wiarygodne
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/vepar5
  • Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało 1073 dorosłe osoby, jak oceniają wiarygodność podanych przez Państwową Komisję Wyborczą wyników eurowyborów
  • 38 proc. respondentów uznało, że są one zdecydowanie wiarygodnie, a 48 proc. - że raczej wiarygodne
  • Przekonanie o wiarygodności przeważało we wszystkich elektoratach, najczęstsze było wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości

Dwa tygodnie po wyborach do Parlamentu Europejskiego Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zapytało respondentów o wiarygodność wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą oraz ocenę aspektów organizacyjnych.

Powiązany Artykuł

pkw-1200-pap.jpg
Zdecydowane zwycięstwo PiS w eurowyborach. Oficjalne wyniki PKW

86 proc. respondentów nie miało wątpliwości co do wyników

Wyniki podane przez PKW nie wzbudziły wątpliwości 86 proc. ankietowanych. 38 proc. uznało, że są one zdecydowanie wiarygodnie, a 48 proc., że raczej wiarygodne. Za niewiarygodne uznał je jeden na 20 badanych przez CBOS (5 proc.). CBOS przypomniało, że wyniki ostatnich wyborów samorządowych za wiarygodne uznało 84 proc., a 3 proc. za niewiarygodne, podczas gdy wiarygodność wyborów lokalnych w 2014 r. podważała około jedna czwarta respondentów.

Na oceny wiarygodności wyników wyborów do PE istotnie wpłynęła ocena pracy PKW, choć także wśród jej krytyków większość wyraziło przekonanie o wiarygodności oficjalnych wyników wyborów - zauważył ośrodek. Co trzeci badany źle oceniający działalność PKW kwestionował wiarygodność podanych przez nią wyników, a w grupie oceniających ją raczej dobrze tego samego zdania było dwóch na stu badanych, zaś wśród tych, którzy oceniają Komisję zdecydowanie dobrze, takie opinie w ogóle się nie pojawiały.

Na opinie o wiarygodności oficjalnych wyników wyborów wpłynęło także to czy badani głosowali i na kogo. Opinie, że wyniki podane przez PKW są wiarygodne, przeważały zarówno wśród tych, którzy głosowali, jak i tych, którzy nie wzięli udziału w wyborach. Głosujący byli jednak przekonani o wiarygodności wyników zdecydowanie częściej.

Wyborcy PiS nie podważali wiarygodności podanych wyników

Przekonanie o wiarygodności przeważało we wszystkich elektoratach, jednak najczęstsze było wśród wyborców PiS. W tej grupie nikt nie podważał wiarygodności ogłoszonych wyników. Nie kwestionowali ich także zwolennicy Wiosny Roberta Biedronia, a takie osoby znalazły się natomiast wśród deklarujących głosowanie na listy pozostałych komitetów i wśród tych, którzy odmówili odpowiedzi, na kogo głosowali.

REKLAMA

Wiarygodność najczęściej deklarowali zwolennicy prawicy, wątpliwości najczęściej formułowali badani o poglądach lewicowych. Przekonaniu o wiarygodności sprzyjało także wyższe wykształcenie.

Zdecydowana większość głosujących w wyborach do PE - 98 proc. - nie zauważyła żadnych nieprawidłowości w ich przeprowadzaniu. Na jakiekolwiek nieprawidłowości zwrócił uwagę co setny głosujący - trzy razy mniej niż w przypadku ostatnich wyborów samorządowych, kiedy nieprawidłowości również dostrzegano sporadycznie.

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło 6–13 czerwca na 1073-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej