X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowa animacja IPN "Niezwyciężeni". Pierwsza zdobyła ponad 4 mln wyświetleń na YouTubie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 12:30
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w południe nową animację "Niezwyciężeni. Czas próby". Jej tematem jest budowa II Rzeczypospolitej w latach 1918-1938. 
Jarosław Szarek
Jarosław SzarekFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

"To opowieść o niezłomnej walce, poświęceniu i marzeniach Polaków" - zachęca do obejrzenia animacji IPN. Twórcy, nad filmem przez sześć miesięcy pracował 50-osobowy zespół grafików, w kilkuminutowej opowieści przedstawili pokolenie Polaków, które walczyło o odzyskanie niepodległości, a w czasie pokoju budowali wolną ojczyznę. 

28 czerwca po południu dostępna będzie też wersja anglozjęzyczna.


SZAREK_1200.jpg
Szef IPN w rocznicę powstania Solidarności Walczącej: nie skorzystano z waszego potencjału

"Dla Polski nadszedł czas próby. Na wschodzie po ciężkich walkach odzyskujemy Lwów, na zachodzie w Poznaniu przyjazd Paderewskiego roznieca iskrę wolności, w powstaniu wielkopolskim pokonujemy niemieckich zaborców" - to pierwsze słowa, które otwierają kilkuminutową animację IPN.

- Dzieje naszych przodków w walce o granice i budowanie niepodległej Rzeczypospolitej po porozbiorowej niewoli są wyjątkowymi elementami polskiej historii XX wieku. Pamiętajmy, że pierwsze lata po 1918 roku, czyli po odzyskaniu niepodległości i zaciętej obronie Lwowa, a później poprzez wojnę z bolszewicką Rosją i poprzez tworzenie pierwszych instytucji wolnej Polski były kluczowe dla młodego państwa polskiego - stwierdził prezes IPN Jarosław Szarek.

IPN jako pomysłodawca projektu

Prezes IPN podkreślił też, że jedną z najbardziej wymownych scen w przygotowanym przez IPN filmie jest moment, gdy jeden z jego bohaterów odwiesza mundur po walkach w obronie Polski i zasiada przy stole kreślarskim, by już budować fundamenty polskiego państwa.

- Mam nadzieję, że film, który przygotowany jest w atrakcyjny i nowoczesny sposób, obejrzą młodzi Polacy - kontynuował Szarek. Zwrócił przy tym uwagę, że premiera animacji IPN przypada w 100-lecie podpisania traktatu wersalskiego - najważniejszego z traktatów kończących I wojnę światową między zwycięskimi państwami ententy a Niemcami. Jednym z jego postanowień było przyznanie Polsce większości ziem zaboru pruskiego oraz przeprowadzenie plebiscytów na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku.Animacja "Niezwyciężeni. Czas próby", której pomysłodawcą jest IPN, zaś twórcą studio Tengent, to prequel filmu opublikowanego przez Instytut w 2017 roku.

"To opowieść o niezłomnej walce"

W swojej formie artystycznej projekt nawiązuje do animacji sprzed dwóch lat, która odniosła sukces w mediach społecznościowych - obecnie ma prawie 4 mln wyświetleń na kanale IPN na YouTubie. Produkcja ta przedstawiała heroiczną walkę Polaków o odzyskanie wolności w latach 1939-1989. "Czas próby" zaś przedstawia lata wcześniejsze.

"To opowieść o niezłomnej walce, poświęceniu, nadziei i marzeniach. Film stara się przekazać, że Polska przed wybuchem II wojny światowej była prężnie rozwijającym się państwem gotowym stawić czoła największym wyzwaniom historii" - podał IPN.

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz podkreślił, że druga część "Niezwyciężonych" wpisuje się w projekt Instytutu przedstawiania najważniejszych epizodów historii Polski, który ma być atrakcyjny nie tylko dla młodego pokolenia, ale i odbiorcy zagranicznego".

- Wydarzenia pokazane w naszej animacji rozgrywają się w okresie 1918-1939, a więc poprzedzają te ukazane w filmie z 2017 roku. Są jednak elementy łączące te dwie części zarówno merytorycznie, jak i artystycznie, ale niech to będzie niespodzianką dla naszych widzów - tłumaczył Hlebowicz.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczystość ogłoszenia nowych nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 13:20
Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, prezes IPN Jarosław Szarek i rodziny wzięli udział w uroczystości ogłoszenia kolejnych imion i nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA odnalezionych i zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. List z tej okazji napisał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń