"Narusza konstytucyjne prawa obywatelskie". Kolejne oświadczenie ws. działań IKEI

2019-07-01, 12:08

"Narusza konstytucyjne prawa obywatelskie". Kolejne oświadczenie ws. działań IKEI
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/Public Domain

Działania sieci IKEA, polegające na zwolnieniu pracownika w związku z wyrażoną przez niego opinią w mediach społecznościowych nt. akcji propagującej ideologię LGBT, "w skandaliczny sposób naruszają konstytucyjne prawa obywatelskie wolności sumienia i wyznania" - napisało w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

  • Pracownik został zwolniony za opinię nt. LGBT
  • Kolejna krytyczna opinia nt. działań koncernu IKEA
  • CMWP SDP będzie monitorować działania instytucji zajmujących się tą sprawą
  • W oświadczeniu wskazano m.in. na łamanie konstytucyjnych praw

"W ocenie CMWP SDP działanie to w skandaliczny sposób narusza konstytucyjne prawa obywatelskie wolności sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji RP) oraz prawo posiadania i głoszenia poglądów (art. 54 Konstytucji RP)" - napisano w przesłanym w poniedziałek oświadczeniu, pod którym podpisała się dyrektor CMWP SDP dr Jolanta Hajdasz.

Powiązany Artykuł

ikea 1200.jpg
Akt solidarności ze zwolnionym pracownikiem. Kolega z IKEI odchodzi z pracy

CMWP SDP przypomniało, że "pracownik sieci IKEA został zwolniony za to, iż w odpowiedzi na ideologiczną agitację pracodawcy, polegającą na udostępnieniu wszystkim pracownikom artykułu »Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas«, na firmowym forum internetowym wyraził swoją krytyczną opinię na temat tej akcji wspierania ruchu LGBT+. W swojej opinii cytował fragmenty Pisma Świętego. Ta wypowiedź stała się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę temu pracownikowi".

>>> [CZYTAJ TEŻ] Elżbieta Zielińska: w różnych sferach obserwujemy nachalną propagandę środowisk LGBT

Centrum Monitoringu Wolności Prasy zwróciło uwagę, że "zgodnie z polską konstytucją oraz Kodeksem karnym »nikt nie może być zmuszany do wspierania działań, które uznaje za sprzeczne ze swoim sumieniem czy wyznawaną religią«".

"Naruszono fundamentalną zasadę wolności słowa"

CMWP SDP podkreśliło, że "jak wynika z całokształtu okoliczności ujawnionej sprawy", "rzeczywistą przyczyną zwolnienia pracownika było wyrażenie przez niego poglądu odwołującego się do wartości katolickich".

>>> [CZYTAJ TEŻ] Z. Ziobro ws. zwolnionego pracownika IKEI: prokuratura zbada sprawę

Pracownik stracił pracę, mimo iż jego praca była pozytywnie oceniana przez klientów i przełożonych. W ocenie CMWP SDP wiele wskazuje na to, iż pracownik ten został ukarany za opublikowanie swojej opinii, co w jednoznaczny sposób narusza fundamentalną dla każdego demokratycznego państwa zasadę wolności słowa.

Powiązany Artykuł

shutterstock_ikea-1200.jpg
Wiceszef MS Marcin Romanowski: oczekuję, że IKEA przeprosi polską opinię publiczną

CMWP SDP oświadczyło, że "obejmuje monitoringiem działania wszelkich instytucji zajmujących się tą sprawą" i zapowiada "wsparcie pracownika firmy IKEA, który stracił pracę z powodu publicznego wyrażenia swoich poglądów religijnych w jego sporze z pracodawcą".

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej