X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

J. Czaputowicz: przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do UE powinno być naszym celem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 21:00
Polska i Niemcy są zgodne, że kraje Bałkanów Zachodnich powinny być w przyszłości członkami Unii Europejskiej. W Poznaniu rozpoczął się Szczyt Bałkanów Zachodnich. To kolejne spotkanie, na którym toczą się pracę nad pomocą UE dla państw południa Europy.
Audio
  • Polska i Niemcy chcą integracji Bałkanów z UE. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Choć politycy i eksperci zgodnie przyznają, że wejście krajów bałkańskich do Unii Europejskiej na razie nie jest możliwe, to ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec mówili w Poznaniu, że integracja jest ostatecznym celem procesu berlińskiego czyli pomysłu Niemiec na wspólną, unijną pomoc dla Bałkanów.

Czytaj więcej
witek 1200 pap.jpg
Szczyt Bałkanów Zachodnich. Elżbieta Witek: chcemy, by region był bezpieczny

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślał w Poznaniu, że Europa musi zwiększyć wpływy na Bałkanach, by przeciwstawić się wpływom innych państw - takich jak Rosja, Turcja czy Chiny. - Ten wpływ nie zawsze jest w pożądanym przez nas, przez Unię Europejską kierunku. Przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do Unii powinno być naszym celem strategicznym - argumentował szef polskiego MSZ.

Zatrzymać bałkańską młodzież

Niemiecki wiceminister spraw zagranicznych Michael Roth podkreślał z kolei, że pomoc krajów Unii powinna też zatrzymać na Bałkanach masowo emigrującą z regionu młodzież.

>>>[DEBATA JEDYNKI] Grzegorz Długi: Polska może być "słowiańskim trzonem" Bałkanów, zamiast Rosji

- Proces berliński musi być skierowany do młodych ludzi, do tych, którzy tam żyją, mieszkają, ale także cierpią. Dlatego polskie doświadczenia transformacji są tak istotne - dodał polityk.

Pomoc w rozwoju bankowości

Na szczycie w Poznaniu przedstawiciele ośmiu krajów Unii i sześciu państw bałkańskich rozmawiali również o współpracy w zwalczaniu przemytu ludzi i narkotyków, korupcji, nielegalnej migracji oraz o tworzeniu nowych połączeń gospodarczych i infrastrukturalnych na Bałkanach. Ma to przybliżyć rejon do unijnej części Europy.

Polska minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz zaproponowała krajom bałkańskim m.in. pomoc w rozwoju bankowości. - Jesteśmy gotowi przeprowadzić warsztaty pokazujące wartości i korzyści, jakie niesie wprowadzenie standardu płatności czyli polskiego BLIK-a - poinformowała. 

Pół miliona euro na fundusz inwestycyjny

W czasie szczytu  przedstawiciele państw Unii, Komisji Europejskiej oraz krajów południa Europy podpisali dokumenty w sprawie wpłat na utworzony przez Brukselę fundusz inwestycyjny dla Bałkanów. Według wyliczeń Polskiego Radia, zadeklarowano co najmniej kilka-kilkanaście milionów euro. O tym, że Polska zdecydowała się na wpłatę poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Podobne deklaracje złożyły inne państwa. Będzie to łącznie co najmniej kilka-kilkanaście milionów euro.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiedział, że to dopiero początek polskiego zaangażowania finansowego. - Zaczynamy na razie taką skromną kwotą, ale jeżeli wejdziemy w skład ciała, które będzie decydowało o wydatkowaniu naszych pieniędzy - a taka jest konsekwencja naszej wpłaty - to jesteśmy zdeterminowani, żeby czynić kolejne wpłaty i dedykować je konkretnym inwestycjom na Bałkanach - mówi wiceminister. 

Funduszem zarządzają Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 

Wsparcie dla regionu

Pomoc dla krajów bałkańskich to część rozpoczętego pięć lat temu przez Niemcy procesu berlińskiego. Polega on na wsparciu dla państw południa Europy, które chciałyby w przyszłości wstąpić do Unii Europejskiej. Chodzi o Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię Północną oraz Serbię.

Przewodnictwo w pracach procesu prowadzi obecnie Polska, stąd organizacja szczytu w Poznaniu. Jutro na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich ma przyjechać 14 premierów z krajów Unii oraz z Bałkanów, w tym polski premier Mateusz Morawiecki, niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Francji - Theresa May i Eduard Philippe. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Rozmowy o biznesie, spotkania ministrów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 09:38
Na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu zaplanowano na dziś rozmowy na temat społeczeństwa obywatelskiego i biznesu. Polska w tym roku przewodzi procesowi berlińskiemu - inicjatywie wspierającej integrację sześciu krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską i jest gospodarzem szczytu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Bałkanów Zachodnich. J. Czaputowicz: chcemy zwiększać stabilizację i rozwój regionu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 10:18
- Bałkany Zachodnie pozostają kluczowym kierunkiem, jeżeli chodzi o międzynarodowe zaangażowanie Polski - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w Poznaniu. Jak dodał, Europa nie może być postrzegana jako w pełni zjednoczona bez Bałkanów Zachodnich, zarówno z geograficznego, jak i geopolitycznego punktu widzenia.
rozwiń zwiń