X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Leszek Skiba: cel, wzrost zamożności Polaków i stabilne finanse państwa

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 13:20
W ciągu ostatnich czterech lat Polacy stali się bogatsi, finanse publiczne są stabilne, jest więcej wydatków na ważne cele społeczne, jest tu zachowana równowaga i to jest ważny cel na kolejne cztery lata - ocenił podczas Konwencji Programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach wiceminister finansów Leszek Skiba.
Wiceminister finansów Leszek Skiba podczas panelu poświęconego finansom publicznym na Konwencji Programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.
Wiceminister finansów Leszek Skiba podczas panelu poświęconego finansom publicznym na Konwencji Programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Wiceszef MF i Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych akcentował, że przed 2015 r. próbowano obniżać deficyt za wszelką cenę, redukując wydatki na ważne cele społeczne - także w zakresie bezpieczeństwa obywateli. 

Jak zaznaczył, w kolejnych czterech latach osiągnięto wzrost wydatków na istotne cele społeczne z prawie 6 do prawie 9 proc. PKB.

- Te 3 proc. PKB nie wzięło się znikąd, to jest zwiększenie dochodów podatkowych. To wszystko dzieje się w warunkach bardzo dobrej koniunktury gospodarczej - wskazał.

- Jeśli policzymy dokładnie, o ile wzrosło PKB, a o ile wzrosła konsumpcja, o ile wzrosły dochody Polaków między wyborami 2015 r., a pierwszym kwartałem 2019 r. - to jest to ok. 16 proc., jedna szósta. O jedną szóstą są Polacy bogatsi w ciągu tych niepełnych czterech lat - podkreślił wiceminister.

- Gdy zatem zapytamy, ile czasu potrzeba było, aby mniej więcej w podobnym stopniu osiągnąć wzrost na poziomie mniej więcej 16 proc., to był osiągnięty w czasie 7 lat w czasie rządów PO - między 2008 r. a 2015 r. Czyli siedem lat było potrzebne, żeby osiągnąć to, co teraz w niespełna cztery lata - porównał dodając, że w tym czasie Unia Europejska rozwijała się mniej więcej o połowę wolniej.

Wiceminister wskazał przy tym, że wzrost dochodów Polaków przekłada się na wzrost dochodów podatkowych, przy czym dodatkowym elementem jest ściągalność. 

Zauważył, że tej sytuacji towarzyszy spadek deficytu z 3 proc. PKB do 0,4 PKB.

- Nigdy Polska od początku transformacji nie miała tak niskiego deficytu - podkreślił wiceminister akcentując, że jest to jedna z największych redukcji w całej UE.

- Nikt z Unii Europejskiej nie kwestionuje sukcesu, jakim jest ograniczenie deficytu przy jednoczesnym zagwarantowaniu istotnego wzrostu wydatków - mówił wiceszef MF.

- Nie zostało to osiągnięte wzrostem podatków, chociaż CIT został zredukowany do poziomu 9 proc. Wszystko to za sprawą obniżenia luki, wszystkich działań związanych z poprawą ściągalności. To jest niewątpliwy sukces: Polacy są bogatsi, finanse publiczne są stabilne, jest więcej wydatków na ważne cele społeczne, ta równowaga jest zachowana i to jest tak naprawdę ważny cel na kolejne cztery lata - podsumował Leszek Skiba.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak