X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Sellin: udowadniamy, że można prowadzić ambitną politykę kulturalną, w tym historyczną

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 20:22
– Nasi poprzednicy, establishment III RP, wmawiali, że historią powinni zajmować się historycy, a nie państwo i instytucje państwowe. To błąd. Każde poważne państwo prowadzi politykę historyczną – powiedział Jarosław Sellin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – W ostatnich trzech latach zwiększyliśmy wydatki na polską kulturę o 1/5 – dodał.
Audio
  • 6.07.19 Jarosław Sellin: w środowisku politycznym, rządzącym Gdańskiem, brakuje wrażliwości na tematykę historyczną.
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowegoFoto: PR24/AK

W Katowicach trwa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Jest to również okazja do dokonania podsumowań i ocen działalności poszczególnych resortów w ostatnich latach. Jarosław Sellin stwierdził, że jako przedstawiciel rządu jest dumny z tego, iż Polska może prowadzić ambitną politykę kulturalną, w tym politykę historyczną.

PAP Jarosław Sellin 2 1200.jpg
Specustawa o Westerplatte. Jarosław Sellin: rozwiązuje ona problemy wszystkich właścicieli

– Udowadniamy to w ostatnich czterech latach naszą pracą. Pokazujemy również, że mecenat państwa nad artystami oraz instytucjami kultury może być poważny. Zwiększyliśmy wydatki na polską kulturę o 1/5. Wreszcie mamy stabilne ponad 1 proc. budżetu państwa przeznaczanego na kulturę, co jest standardem w Unii Europejskiej, jednak nasze państwo bardzo długo nie osiągało takiego wyniku – wskazał na antenie Polskiego Radia 24.

Instytucje gwarantem skutecznej polityki historycznej

Skuteczną politykę kulturalną i historyczną można budować przez sprawnie i trwale funkcjonujące instytucje. Na ten aspekt uwagę zwrócił Jarosław Sellin. Zaznaczył, że jednym z wyróżników działalności ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego jest m.in. zwiększająca się liczba muzeów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Sellin: proponujemy, żeby Gdańsk wszedł do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte

– Budowane jest Muzeum Historii Polski. W tym roku zostanie otwarte Muzeum Jana Pawła II, a w przyszłym poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. Ponadto powstały m.in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Muzeum Kresów w Lublinie, a także Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Efektywna polityka historyczna ma miejsce wtedy, gdy są instytucje. My te instytucje budujemy – zaznaczył.

Jarosław Sellin przyznał, że poprzednicy rządu Zjednoczonej Prawicy, reprezentujący establishment III RP, wmawiali, że historią powinni zajmować się historycy, a nie państwo i instytucje państwowe. – To błąd. Każde poważne państwo prowadzi politykę historyczną przez instytucje. My to wreszcie robimy – dodał wiceminister.

Brak wrażliwości na tematykę historyczną u rządzących Gdańskiem

shutterstock Westerplatte  1200.jpg
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Westerplatte archetypem polskich postaw

Jednym z głównych celów na najbliższe lata jest dla ministerstwa kultury, a także dla rządu, budowa Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Jarosław Sellin podkreślił, że Polacy pytani o o najważniejsze miejsca, które kojarzą im się z II wojną światową, wskazują najpierw na Auschwitz-Birkenau, a potem właśnie na Westerplatte. Odniósł się również do braku możliwości porozumienia się z władzami Gdańska w sprawie budowy muzeum.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Debata dnia". Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte. Komentarze publicystów

– To bardzo ważne miejsce dla Polaków i dla świata. Tymczasem władze Platformy Obywatelskiej i samorządowe, zdominowane przez to środowisko polityczne. zaniedbały ten teren. Odwiedzając Westerplatte turyści nie mają czego oglądać, niczego nie dowiedzą się na temat bitwy. Musi tam powstać muzeum plenerowe. To chcemy zrobić - zapewnił Sellin.

Wiceminister dodał także, że w środowisku politycznym, rządzącym Gdańskiem, brakuje wrażliwości na tematykę historyczną  Wyobrażenie o tym, na czym polega nowoczesność, postępowość i otwartość sprawia, że patriotyzm i historia jest dla jego przedstawicieli passe – stwierdził polityk.

Z Jarosławem Sellinem rozmawiał Michał Fabisiak.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 18.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin: specustawa ma pomóc w budowie muzeum na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 08:50
- Mamy plan zbudowania plenerowego muzeum na terenie półwyspu Westerplatte, ale żeby to było możliwe, trzeba uporządkować sytuację własnościową. Specustawa PiS ma w tym pomóc - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Rafał Potocki komentuje spór o Westerplatte: prezydent Dulkiewicz weszła na ścieżkę ambicjonalną

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 11:00
– Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie ma racjonalnych argumentów, żeby bronić tego terenu, który do tej pory jest we władaniu Gdańska – powiedział Andrzej Rafał Potocki. Publicysta tygodnika "Sieci" skomentował w ten sposób przyjęcie przez Sejm specustawy ws. Westerplatte.
rozwiń zwiń