X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

KPRM: komisja ds. pedofilii będzie niezależna od organów władzy publicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 11:30
Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, komisja ds. pedofilii "z uwagi na charakter swoich zadań" ma być niezależna od organów władzy publicznej. Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że projekt ustawy dotyczący powołania komisji będzie omawiany na posiedzeniu rządu za tydzień.
Budynek Sejmu RP. Zdjęcie ilustracyjne
Budynek Sejmu RP. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano w poniedziałek informację o projekcie ustawy o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15. 

"Komisja, z uwagi na charakter swoich zadań, będzie niezależna od organów władzy publicznej" - napisano. 

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to III kwartał 2019 roku. Osobą odpowiedzialną za jego opracowanie jest wicepremier Jacek Sasin. 

Reakcja na "brak kompleksowych rozwiązań" 

W informacji zaznaczono, że projekt stanowi kolejny mechanizm walki państwa z problemem przestępczości na tle seksualnym, ze szczególnym uwzględnieniem pedofilii. Wskazano, że projektowana ustawa jest reakcją na "brak kompleksowych rozwiązań" w tym zakresie. 

Zwrócono uwagę na "brak należytego wyjaśnienia przestępstw pedofilskich, zarówno z uwagi na tuszowanie takich zdarzeń przez lokalną społeczność, niewłaściwe działania organów powołanych do zwalczania i zapobiegania przestępczości na tle seksualnym, ale także z uwagi na strach i wstyd towarzyszący ofiarom takich przestępstw oraz inne bariery psychologiczne". 

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Michał Dworczyk: komisja ds. pedofilii za tydzień na obradach rządu

Wskazano m.in. na problem braku możliwości ścigania sprawców, z uwagi na upływ terminu przedawnienia karalności. Podkreślono także konieczność otoczenia ofiar przestępstw pedofilskich szczególną troską, konieczność systemowego napiętnowania przestępstw pedofilskich i sprawców takich czynów oraz konieczność zapewnienia zadośćuczynienia za poczucie wyrządzonej krzywdy osobom, które jako dzieci cierpiały na skutek przestępstw pedofilskich. 

Konieczna skuteczna reakcja państwa

Zwrócono też uwagę na konieczność zapewnienia "skutecznej i adekwatnej reakcji organów państwa, a także organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem, a także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych na przypadki zgłaszania przestępstw pedofilskich". 

O zamiarze powołania komisji ds. badania przypadków pedofilii poinformował premier Mateusz Morawiecki 21 maja. Jak wtedy zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także środowiskami artystycznymi i nauczycielskimi. Szef rządu zapowiedział, że do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja. 

Celem siedmioosobowa komisja

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że projekt ustawy dotyczący powołania komisji będzie omawiany na posiedzeniu rządu za tydzień. Jak podkreślił, projekt ma dalej niezwłocznie trafić na jeszcze lipcowe posiedzenie Sejmu. 

Dworczyk wskazał, że celem jest powstanie siedmioosobowej komisji. Jej przedstawiciele mieliby być wybierani w sposób - jak powiedział - otwarty. "Trzy osoby będą wybierane przez Sejm większością 3/5 głosów. Żadna partia polityczna nie ma takiej większości, więc musi tutaj nastąpić konsensus" - dodał. W komisji mają znaleźć się także osoby wskazane przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Kosiński: komisja ds. pedofilii powinna unieść się ponad polityczną wojnę

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 09:50
W poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął kształt ustawy dotyczącej powołania państwowej komisji ds. pedofilii. Komisja ma zająć się przypadkami przestępstw pedofilskich we wszystkich grupach społecznych. Będzie miała szerokie uprawnienia i zbada wskazany problem nie tylko w środowisku kościelnym. W Polskim Radiu 24 o państwowej komisji ds. pedofilii, jej uprawnieniach i przewidywanym składzie mówili publicyści: Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność”) oraz Mirosław Skowron ("Super Express").
rozwiń zwiń