X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Maria Koc: coraz więcej Polaków wraca do kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:59
- Kilka lat temu mieliśmy falę wyjazdów młodych ludzi do pracy za granicą. Działo się to za rządów poprzedniej koalicji. Szalało bezrobocie. Rządzący też trochę zachęcali młodych ludzi do tego, żeby wyjeżdżali - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Koc, wicemarszałek Senatu (PiS).
Audio
Maria Koc
Maria KocFoto: PR24/MS

W Polsce mieszka blisko 39 mln Polaków. Dodatkowo, około 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego mieszka poza terytorium naszego kraju. Przyczyny emigracji oraz osiedlania się na stałe za granicą są rozmaite. W XIX w., kiedy miała miejsce tak zwana Wielka Emigracja, Polacy migrowali głównie z powodów politycznych. Podczas zaborów uciekali z kraju głównie przed potencjalnymi represjami ze strony zaborców. Duża fala wyjeżdżających z kraju to emigranci gospodarczy, migrujący w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia.  XX-wiecznym "Eldorado" dla naszych rodaków były Stany Zjednoczone, częściowo Francja i Niemcy, natomiast w XXI w. tę rolę zaczęła przejmować Wielka Brytania wraz z Irlandią.

- Kilka lat temu mieliśmy falę wyjazdów młodych ludzi do pracy za granicę. Działo się to za rządów poprzedniej koalicji. Szalało bezrobocie. Rządzący też trochę zachęcali młodych ludzi do tego, żeby wyjeżdżali. Słyszeliśmy wtedy hasło: "weź kredyt, zmień pracę", a jak jej nie ma w kraju to jedź za granicę – powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Koc.

Rozmówczyni PR24 podkreśliła, że niektórzy Polacy decydują się na powrót do kraju. - Teraz ci młodzi ludzie, po kilku latach, pozakładali rodziny. Kiedy dzieci urosną, trzeba podjąć decyzję, czy mają iść do szkoły, na przykład w Wielkiej Brytanii, w Irlandii, w Norwegii czy to jednak dobry moment na powrót do kraju. Wielu wraca, znam takie przykłady. Nie są to masowe powroty, ale mają miejsce coraz częściej. Ludzie widzą, że w Polsce dokonują się głębokie zmiany, że jest troska o rodzinę. Młodzi ludzie wiedzą, że jeżeli przyjadą do Polski, mogą liczyć na wsparcie w tym kraju, choćby poprzez program 500+, teraz także na pierwsze dziecko. Nie ma bezrobocia, rosną pensje - choć może nie w takim tempie jak byśmy sobie życzyli, ale wzrost wynagrodzeń jest odczuwalny. Mamy też wzrost gospodarczy. Sytuacja w kraju się polepsza. Młodzi Polacy, którzy wyjechali kilka lat temu za granicę, to widzą. Niektórzy wracają – zaznaczyła wicemarszałek Senatu.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24

-------------------

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 15.33

Zobacz więcej na temat: POLSKA Polonia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Kwiatkowski: polski patriotyzm jest kultywowany na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 17:00
- Większość Polaków ma korzenie albo ma kogoś w rodzinie, kto pochodzi z Kresów. Te korzenie są w moim życiu obecne. Myślę, że polski patriotyzm jest kultywowany na całym świecie. Powinniśmy uczyć się wiary i patriotyzmu od Polaków ze wschodu - powiedział se Adam Kwiatkowskim, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń