X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Arkadiusz Mularczyk: zespół ds. reparacji wojennych powinien działać w kolejnych latach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:45
- W kwestii reparacji wojennych dla Grecji zmieniono stanowisko. To pokazuje, że spójne działania - w perspektywie kolejnych lat - procentują. Dlatego parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych powinien działać również w kolejnej kadencji - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Mularczyk, szef zespołu. 
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk
Poseł PiS Arkadiusz MularczykFoto: Twitter/Arkadiusz Mularczyk

Z ekspertyzy, którą przygotował zespół ekspertów niemieckiego parlamentu, wynika, że Grecja ma prawo dochodzić od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej, natomiast Polska - już nie. 

Reparacje 1200.jpg
Niemcy: raport ws. reparacji. "Tak" dla Grecji, "nie" dla Polski

Raport wskazuje, że Grecja - co prawda otrzymała rekompensatę na mocy zawartego w 1947 roku pokoju paryskiego - ale nigdy nie zrzekła się dalszych roszczeń. W przypadku Polski Niemcy mają zgoła odmienne zdanie. Według nich Polska zrzekła się odszkodowań w 1953 roku i powtórnie w 1970 roku.

Także niemiecki rząd wielokrotnie powtarzał, że kwestia ewentualnych reparacji wojennych dla Polski jest prawnie i politycznie zamknięta.

"Komisja powinna działać w kolejnej kadencji parlamentu"

Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespół do spraw reparacji wojennych nie ma wątpliwości, że decyzja niemieckiego Budestagu jest nierzetelna. - Polska nigdy nie zrzekła się zadośćuczynienia. Niemcy powołują się na uchwałę rządu Bolesława Bieruta z 23 sierpnia 1953 r. W rzeczywistości nie ma żadnego dokumentu, który spełniałby wymogi uchwały Rady Ministrów - wyjaśnia Mularczyk w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. 

- Ponadto, w Dziennikach Ustaw i Monitorach Polskich z lat 1953–1956 nie opublikowano żadnej uchwały Rady Ministrów ani innego dokumentu o zrzeczeniu się przez Polskę praw do reparacji lub odszkodowań wojennych - dodaje polityk. 

Warto podkreślić, że Grecja ubiega się o reparacje wojenne od dwudziestu lat. - W kwestii Grecji zmieniono stanowisko. To pokazuje, że konsekwentne i spójne działania - w perspektywie kolejnych lat - procentują. Dlatego komisja powinna działać również w kolejnej kadencji parlamentu - przekonuje nasz rozmówca. 

Raport końcowy dotyczący oszacowania strat - jak mówi nam Mularczyk - jest na finiszu. Przewodniczący zespołu nie chce jednak deklarować, kiedy dokładnie będzie on gotowy.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: raport dotyczący reparacji wojennych jest na ukończeniu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 20:35
- Raport dotyczący reparacji wojennych od Niemiec jest na ukończeniu. Prace związane z rdzeniem tego dokumentu finiszują, natomiast przygotowując go musimy zważać na każde słowo, bo mamy świadomość, jaki może przynieść wydźwięk - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń