X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dariusz Piontkowski: próbuje się obciążyć rząd za to, co robią samorządy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:04
– Szkoda, że uprawianie polityki odbywa się kosztem dzieci i stresu dużej części Polaków. Odbija się to na emocjach i nastrojach nie tylko uczniów, ale również ich rodziców – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. – Mogę zadeklarować, że każde dziecko w Polsce po szkole podstawowej i gimnazjalnej znajdzie swoje miejsce w szkole średniej – dodał.
Audio
  • 11.07.19 Dariusz Piontkowski: polityka uprawiana przez przedstawicieli opozycji odbija się na emocjach i nastrojach uczniów oraz rodziców.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że ponad 700 tys. absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych ubiega się o miejsce w szkołach średnich. Ma to być o 370 tys. uczniów więcej niż w poprzednim roku. Przedstawiciele opozycji od kilku dni mocno podkreślają, że zamieszanie, jakie w ich opinii powstało, jest winą rządu i reformy edukacji związanej z likwidacją gimnazjów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Edukacja. Publicyści o naborze do liceów: dzieci nie mogą ucierpieć

– Z naszych danych, które zebraliśmy od poszczególnych samorządów, wynika, że przygotowały one blisko 830 tys. miejsc, czyli ponad 100 tys. miejsc więcej niż jest absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Podobnie jest w każdym z miast. W Warszawie jest ok. 28 tys. takich uczniów. Natomiast urzędnicy przyszykowali ponad 43 tys. miejsc. (...) Jeżeli jest dodatkowe zainteresowanie, to samorząd musi przygotować się do tego organizacyjnie i stworzyć dodatkowe oddziały – zaznaczył minister.

738b00f9-fbe6-4902-a6ca-e8331bc2e516.jpg
Piotr Müller: każdy uczeń znajdzie miejsce w szkole

Samorządy odpowiedzialne za przygotowania do rekrutacji

Dariusz Piontkowski podkreślił, że wielu włodarzy miast już 2-3 lata temu wiedziało, że dojdzie do zmiany organizacyjnej w związku ze zwiększoną liczbą absolwentów. – Potrafili się do tego odpowiednio przygotować, przekształcili część gimnazjów w szkoły średnie, stworzyli więcej pomieszczeń do nauki w poszczególnych szkołach i dodatkowe oddziały – wskazał minister.  

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef MEN komentuje słowa prezydent Gdańska

"Mogę spokojnie zadeklarować, że każde dziecko w naszym kraju po szkole podstawowej i gimnazjalnej znajdzie swoje miejsce w szkole średniej" – zapewnił gość Polskiego Radia 24. – Nie zawsze będzie to oczywiście ta szkoła, którą uczniowie wybrali sobie na początku, ale również w poprzednich latach nie każdy kandydat dostawał się do najbardziej popularnych liceów – przypomniał.

east news jacek sasin free 1200.jpg
Jacek Sasin: to samorządy są odpowiedzialne za zapewnienie odpowiednich warunków

Samorządowcy związani z opozycją przeciwko rządowi

W związku z rekrutacją do szkół średnich głośnym echem odbiła się wypowiedź prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która stwierdziła, że dostawała wiadomości o próbach samobójczych w ostatnich klasach podstawówki czy gimnazjum. W jej ocenie wzrost liczby tych zdarzeń wśród młodzieży to m.in. wina reformy edukacji, którą przeprowadził obecny rząd.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Aleksandra Dulkiewicz obwinia PiS za próby samobójcze uczniów

- Jeżeli pani Dulkiewicz miała takie informacje już od kilku miesięcy, to po pierwsze, co zrobiła, by zapobiec ewentualnym drastycznym działaniom młodych ludzi. Dziwię się, że wcześniej nie zauważała u nich problemu stresu, gdy nie wiedzieli czy odbędą się egzaminy gimnazjalne lub maturalne. Wtedy wielkiej troski ze strony pani prezydent nie widziałem – odniósł się do słów Aleksandry Dulkiewicz minister Piontkowski.

Urszula Rusecka 1200.JPG
Urszula Rusecka: opozycja straszy Polaków i prowadzi nagonkę na edukację

Dodał również, że krytyka systemu edukacji ze strony polityków opozycji jest związana z trwającą kampanią wyborczą. Jako przykład podał prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który również krytykuje rząd Prawa i Sprawiedliwości za proces rekrutacji do szkół średnich.

– Pamiętajmy, że jest on politykiem Platformy Obywatelskiej i to wysokiego szczebla, może nawet będzie kandydował w wyborach na prezydenta Polski. Wciąż uprawia politykę tylko szkoda, że kosztem dzieci. Odbija się to na emocjach i nastrojach nie tylko uczniów, ale również ich rodziców. Dużą część problemów stworzono tylko i wyłącznie medialnie po to, by próbować obciążać rząd za to, co robią samorządy – zaznaczył Dariusz Piontkowski.

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 17.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

List szefa MEN do prezydenta Warszawy. "Celem zmian stworzenie szkoły nowoczesnej"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 20:48
Minister edukacji Dariusz Piontkowski przekazał w środę prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu list, w którym odniósł się kwestii związanych z wdrażaniem kolejnych etapów reformy oświaty, a przede wszystkim do spraw warszawskiej edukacji. List został wręczony prezydentowi stolicy podczas spotkania, które obyło się na zaproszenie ministra edukacji w gmachu MEN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: ponad 100 tys. więcej miejsc w szkołach niż uczniów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 13:05
- Szkoły średnie przygotowały ponad 830 tys. miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych - poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że łącznie jest ponad 100 tys. więcej miejsc niż uczniów. 
rozwiń zwiń