X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budowa Muzeum Westerplatte. Senat wniósł poprawki do specustawy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 17:40
Senat wniósł w piątek poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte. Mają one charakter redakcyjny i dostosowujący ustawę do lokalnych realiów. Teraz wróci ona do Sejmu.
Westerplatte, zdjęcie ilustracyjne
Westerplatte, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/jurand38

Za przyjęciem Ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z poprawkami głosowało 58. senatorów, 25 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

zaryn jan_3562 (002) 1200.jpg
Jan Żaryn o Muzeum Westerplatte: państwo polskie musi wziąć sprawy w swoje ręce

Wcześniej Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy. Teraz specustawa, która w myśl jej autorów ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, wróci do Sejmu, który rozpatrzy poprawki zaproponowane przez Senat.

Krytyka opozycji

Projekt ustawy autorstwa posłów PiS był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska. Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku.

Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).

Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Jest to ok. 9 ha na półwyspie, na którym to terenie znajdują się relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o Westerplatte. Marek Pęk: troska o to miejsce ma charakter państwowy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 09:37
- Troska o Westerplatte ma charakter państwowy. To państwo ma wszelkie instrumenty, by tę inwestycję odpowiednio sfinansować i przeprowadzić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Janusz Odziemkowski o Westerplatte: chciałbym, by wszyscy podali sobie ręce

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 12:11
- Marzy mi się, by na Westerplatte 1 września było wojsko, przedstawiciele rządu i samorządu, by podano tam sobie ręce, by odsunięto politykę. Po co mieszać do tego procenty wyborcze - mowił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, komentując debatę nad specustawą o Westerplatte. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Żaryn o Muzeum Westerplatte: państwo polskie musi wziąć sprawy w swoje ręce

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 13:38
- Aby Westerplatte, czyli jedno z najważniejszych miejsc na polskiej ziemi, wyglądało godnie, państwo musi wziąć sprawy w swoje ręce - mówił w radiowej Jedynce prof. Jan Żaryn. - Okazało się, że samorząd lokalny przez 20 lat nie jest zainteresowany stworzeniem tam godnej tego miejsca placówki muzealnej - dodał senator PiS.
rozwiń zwiń