X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: 77. rocznica likwidacji getta. Wieczorem Marsz Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 07:52
"Na śmierć szli wszyscy" - pod takim hasłem ulicami Warszawy o godz.18.00 przejdzie Marsz Pamięci w 77. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego.
Audio
  • Katarzyna Person: w getcie pozostało około czterdziestu tysięcy osób, wśród nich Władysław Szlengel (IAR)
  • Katarzyna Person: celem Marszu jest przywrócenie pamięci bezimiennym ofiarom wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta (IAR)
  • Anna Duńczyk-Szulc: chcemy pamiętać nie tylko o bohaterach, powstańcach, lecz także o zwykłych ludziach (IAR)
Marsz Pamięci rozpocznie się przed pomnikiem Umschlagplatz przy ulicy Stawki
Marsz Pamięci rozpocznie się przed pomnikiem Umschlagplatz przy ulicy StawkiFoto: PAP/Jakub Kamiński

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince.

- Chcemy pamiętać nie tylko o bohaterach, powstańcach, lecz także o zwykłych ludziach - mówiła zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, Anna Duńczyk-Szulc. - 22 lipca tego roku mieszkańcy Warszawy już po raz ósmy spotkają się przed pomnikiem Umschlagplatz, by wspólnie wyruszyć symboliczną trasą "od śmierci do życia" na ul. Waliców, gdzie przed wojną mieszkał Władysław Szlengel. Tam zaplanowany jest krótki koncert jego utworów w nowych aranżacjach muzycznych - podkreśliła Anna Duńczyk-Szulc.

getto serwis 1200.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - serwis specjalny

Ginęli wszyscy, niezależnie od tego, kim byli

W dwa i pół miesiąca okupanci wymordowali ponad trzysta tysięcy warszawskich Żydów. W getcie pozostało około czterdziestu tysięcy osób, wśród nich Władysław Szlengel - poeta żydowski, którego postać szczególnie upamiętnia tegoroczny pochód-tłumaczyła Katarzyna Person z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

- Władysław Szlengel w swoich utworach podejmował tematykę żydowskiej tożsamości, relacji polsko-żydowskich oraz komentował bieżące wydarzenia międzynarodowe. Jego piosenki nagrywane przed wojną na płytach Syrena-Electro i Odeon, śpiewali popularni piosenkarze z okresu lat 30., m.in.: Adam Aston, Mieczysław Fogg czy Wiera Gran. Władysław Szlenger, po wybuchu wojny wziął udział w obronie Warszawy. Został wraz z żoną rozstrzelany przez Niemców w dniu 8 maja 1943 roku - powiedziała Katarzyna Person.

Marsz Pamięci

Marsz Pamięci 22 lipca organizowany jest przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i poświęcony jest pamięci największej społeczności żydowskiej przedwojennej Europy.

Marsz Pamięci rozpocznie się o godzinie 18.00 przed pomnikiem Umschlagplatz przy ulicy Stawki (róg Dzikiej).

Patronem medialnym Marszu Pamięci jest między innymi Polskie Radio RDC.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

76. rocznica powstania w getcie warszawskim. Oddano hołd bojownikom

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:59
Przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się główne uroczystości 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Warszawiacy oddali hołd żydowskim bojownikom, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli beznadziejną walkę z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiorowe egzekucje w ruinach warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 06:10
Niemieccy okupanci wykorzystali ruiny warszawskiego getta do przeprowadzenia masowych egzekucji więźniów Pawiaka. Do największej z nich doszło 29 maja 1943 roku. Zginęło wtedy około 600 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BBC o Zagładzie polskich Żydów

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 07:00
77 lat temu, 26 czerwca 1942 roku Radio BBC nadało audycję o Zagładzie polskich Żydów, w której wykorzystano materiały konspiracyjnego zespołu badawczego "Oneg Szabat", który tworzył Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma.
rozwiń zwiń