Od 2020 Andrzej Betlej dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu

2019-07-26, 16:25

Od 2020 Andrzej Betlej dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. UJ dr hab. Andrzej Betlej. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Betlej od 1 stycznia 2020 roku będzie nowym dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Obecny dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie zastąpi Jana Ostrowskiego, który przechodzi na emeryturę po 30 latach pracy. O zmianach w krakowskich muzeach poinformował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Posłuchaj

Andrzej Betlej: przed Zamkiem Królewskim na Wawelu stoją wyzwania inwestycyjne (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To przede wszystkim okazja, by panu dyrektorowi bardzo podziękować za te 30 lat pracy i za to, jak wysoko postawił Wawel - powiedział. Szef resortu kultury podkreślił, że dyrektor Ostrowski w pełni popiera wybór swojego następcy. - Warto też przypomnieć, że Andrzej Betlej jest także uczniem Jana Ostrowskiego, więc mamy tutaj sukcesję także tego rodzaju - dodał Piotr Gliński. 

Andrzej Betlej podkreślił, że przed Zamkiem Królewskim na Wawelu stoją wyzwania inwestycyjne. - W niedługim czasie część Archiwum Narodowego w Krakowie, które ma swoją siedzibę na Zamku, opuści pomieszczenia, które trzeba właściwie przystosować na nowo i rozbudować ekspozycję skarbca królewskiego na Wawelu - powiedział. Dodał, że dalszej pracy wymaga także Zamek w Pieskowej Skale, który jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. 

Na stanowisku dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzeja Betleja zastąpi Andrzej Szczerski - historyk sztuki, były wiceszef tej instytucji. Andrzej Betlej w latach 2012 - 2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2016 roku kieruje Muzeum Narodowym w Krakowie. Zorganizował między innymi takie wystawy jak: cykl poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu - ​"Wyspiański. Nieznany" i "Wyspiański.Posłowie", a także "Teraz Komiks", "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989", #dziedzictwo oraz "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz". 

koz

Polecane

Wróć do strony głównej