Nieoficjalnie: SLD chce zmienić nazwę na Lewica

Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem - polityczni koalicjanci SLD - nie chcą startować z list tego ugrupowania. Sama formuła koalicji z kolei jest ryzykowna ze względu na konieczność osiągnięcia 8 proc. Liderzy SLD chcą więc zmienić nazwę partii na Lewica. 

2019-08-04, 10:55

Nieoficjalnie: SLD chce zmienić nazwę na Lewica
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/Partia Razem

- Wszystko ogłosimy w przyszłym tygodniu - powiedział PAP Włodzimierz Czarzasty, szef SLD. Zmiana ta ma być formą pójścia na kompromis w ramach lewicowej koalicji, tworzonej przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem.

Powiązany Artykuł

East News Jerzy Wenderlich 1200.jpg
Jerzy Wenderlich: KO zaprosiła mnie, bym kandydował do Senatu

Liderzy tych ugrupowań mają obawy przed rejestracją porozumienia jako koalicji wyborczej, bo to wymagałoby przekroczenia progu 8 procent. W 2015 roku podobnej koalicji lewicowej zabrało niewielu głosów, by ten próg przekroczyć. Alternatywą, jedyną, w ramach której nie traci się subwencji wyborczej, jest rejestracja list partyjnych i start kandydatów kilku ugrupowań z list jednej partii.

SLD już od jakiegoś czasu dopuszczało rejestrację własnych list partyjnych i zaproszenie na nie kandydatów Lewicy Razem i Wiosny, ewentualnie innych drobnych ugrupowań lewicowych. Jednocześnie, jak kilkakrotnie mówiła rzeczniczka Anna Maria Żukowska, ugrupowanie absolutnie wyklucza start z list innej partii.

Kompromis Lewicy

Z kolei Wiosna i Lewica Razem niechętnie traktowały perspektywę startu z list SLD - Razem po wyborach europejskich specjalnie nawet zmieniło nazwę na Lewica Razem. Jak przyznawali działacze tej partii, był to gest umożliwiający zapraszanie na własne listy innych formacji.

W końcu kompromisem wobec partnerów, na jaki zdecydowały się władze SLD jest zmiana nazwy na Lewica. Ma to ułatwić kandydatom innych partii start z list tego ugrupowania - tak samo bowiem nazywa się cała koalicja, jaką tworzą dziś SLD, Wiosna i Lewica Razem.

SLD jako partia istnieje od 1999 roku. Wcześniej, od 1991 roku pod tą nazwą funkcjonował sojusz wyborczy ugrupowań lewicowych, w którym dominowały partia Socjaldemokracja RP i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Powiązany Artykuł

psl-1200-flickr.jpg
PSL-KP i Bezpartyjni Samorządowcy liczą na dwucyfrowy wynik. Politolog: to mało realne

SLD dwukrotnie sprawował władzę - w latach 1993-97 w koalicji z PSL, a także w latach 2001-05, początkowo z Unią Pracy i PSL, potem w formule mniejszościowej.

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej