more_horiz
Wiadomości

Rząd wprowadza Rejestr Danych Kontaktowych. Łatwiejsza komunikacja z urzędami

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 06:44
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się między innymi projektem ustawy, która ma wprowadzić podstawy prawne do stworzenia Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). Rozwiązanie ma ułatwić kontakt urzędnika z obywatelem i przyspieszyć załatwienie spraw tego drugiego. Początek posiedzenia o godzinie 10.
Audio
Posiedzenie rządu. Zdjęcie ilustracyjne
Posiedzenie rządu. Zdjęcie ilustracyjne Foto: premier.gov.pl

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu będzie rozpatrywać między innymi projekt ustawy pozwalający stworzyć Rejestr Danych Kontaktowych. Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Nowelizuje ona kilka przepisów.

Coraz bliżej zmian dotyczących przekazywania danych osobowych przez internet
kawecki maciej_1200.jpg
Coraz bliżej zmian dotyczących przekazywania danych osobowych przez internet

Resort w projekcie wskazuje, że współcześnie wiele spraw obywatela w urzędach mogłoby zostać rozwiązanych o wiele szybciej dzięki dostępnym pod ręką informacjom takim jak adres mailowy, czy numer telefonu komórkowego.

"Książka telefoniczna" do komunikacji obywateli z urzędami

Dane zawarte w RDK będą podawane tylko raz, dobrowolnie, by później mogły być dostępne w każdym urzędzie niezależnie od rozpatrywanej sprawy. Pracownicy administracji publicznej mogliby też dzięki temu poinformować zainteresowanego na przykład o zbliżającym się terminie na złożenie dokumentów.

Ministerstwo Cyfryzacji porównuje proponowane rozwiązanie do współczesnej książki telefonicznej. Z tą różnicą, że RDK miałoby formę elektroniczną i gwarantowałoby bezpieczeństwo danych osobowych.

W RDK byłyby gromadzone PESEL, imię i nazwisko oraz - zależnie od woli obywatela - adres poczty elektronicznej i numer telefonu komórkowego. Zainteresowany miałby też wgląd do swoich danych przez internet, mógłby je zaktualizować i usunąć.

jmo

Zobacz także

Zobacz także