more_horiz
Wiadomości

Miał nakłaniać do zabójstwa żony. Wyrok dla b. posła Ruchu Palikota

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 17:01
Na 10 lat więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Łodzi b. posła Ruchu Palikota i red. naczelnego "Faktów i Mitów" Romana K. Był oskarżony m.in. o nakłanianie do zabójstwa b. żony i wyrządzenie znacznej szkody majątkowej spółce, którą zarządzał.
Oskarżony Roman K. doprowadzany na salę rozpraw Sądu Okręgowego w Łodzi
Oskarżony Roman K. doprowadzany na salę rozpraw Sądu Okręgowego w ŁodziFoto: PAP/Roman Zawistowski
  • Sąd uznał byłego posła Ruchu Palikota winnego wszystkich zarzucanych mu czynów
  • Postawiano mu m. in. zarzut nakłaniania innego mężczyzny do zabójstwa
  • Łącznie Romanowi K. wymierzono karę 10 lat więzienia
  • Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny
Janusz Palikot żegna się z polityką.
Palikot_1200.jpg
Janusz Palikot żegna się z polityką

Sąd uznał Romana K. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów. Główny z nich, za który K. został skazany na 6 lat więzienia, dotyczył nakłaniania innego mężczyzny do zabójstwa b. żony oskarżonego.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Łukasz Rzepecki: Wiosna to Ruch Palikota bis

– Co najmniej kilkakrotnie usiłował nakłonić go do tego i sugerował mu sposób dokonania tego zabójstwa, oferując mu jednocześnie gratyfikację finansową za ten czyn. Zamierzonego celu nie osiągnął, albowiem nie wywołał u Bartłomieja K. zamiaru dokonania tego przestępstwa – podkreśliła, odczytując wyrok, przewodnicząca składu sędziowskiego Izabela Kowalska.

Proces za zamkniętymi drzwiami

Sąd uznał również byłego parlamentarzystę za winnego wyrządzenia znacznej szkody majątkowej prowadzonej przez niego spółce Błaja News - w łącznej kwocie 1,2 mln zł, za co zapadł wyrok 3,5 roku pozbawienia wolności. Kolejny wyrok – 2 lata i 5 miesięcy więzienia – dotyczył wyłudzenia odszkodowania od dwóch firm ubezpieczeniowych po upozorowaniu kradzieży dwóch samochodów. Roman K. został też skazany na 1 rok pozbawienia wolności za nielegalne posiadanie broni palnej.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Barbara Nowacka chce rozdziału Kościoła od państwa. Komentarze publicystów

Łącznie sąd wymierzył b. posłowi Ruchu Palikota karę 10 lat więzienia. Sąd wyłączył jawność uzasadnienia wyroku. Także za zamkniętymi drzwiami toczył się cały proces. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

"Współudział w popełnieniu przestępstw na szkodę spółki Błaja News"

Razem z b. parlamentarzystą przed sądem stanęło czworo innych oskarżonych, którym prokurator zarzucił współudział w popełnieniu przestępstw na szkodę spółki Błaja News. Zostali skazani na kary od roku do 2 lat i 4 miesięcy więzienia oraz grzywny. Oskarżeni mają m.in. obowiązek naprawienia szkody w wysokości 200 tys. zł na rzecz spółki Błaja News oraz ponad 190 tys. zł na rzecz poszkodowanych towarzystw ubezpieczeniowych. Roman K. ma również zapłacić byłej żonie Ewie 20 tys. zł jako zadośćuczynienie.

pb

Zobacz także

Zobacz także