X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ostrzeżenia IMGW: burze i intensywne opady deszczu w Polsce południowo-wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 12:30
IMGW wydał w środę ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu dla południowo-wschodniej części kraju. Dotyczy Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny.
IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem
IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z grademFoto: shutterstock/

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Polski mają się czego obawiać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia dotyczące tego obszaru.

Prognoza pogody na środę: chłodno i deszczowo, uwaga na mgły
pixabay deszcz 1200.jpg
Prognoza pogody na środę: chłodno i deszczowo, uwaga na mgły

IMGW: ostrzeżenia trzeciego stopnia dla pięciu powiatów na Podkarpaciu

Ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami wydano dla pięciu południowych powiatów na Podkarpaciu. 

Trzeci stopień alertu dotyczy powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, przemyskiego i miasta Przemyśla, które także ma status powiatu. Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Jak podkreślił Instytut, w nocy miejscami spadło tam około 60 mm opadów, a do końca dnia prognozuje się sumę opadów do 40 mm. - Łącznie wysokość opadu może wynosić około 100 mm. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 60 km/h - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia na południowym wschodzie Polski

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami obowiązuje we wschodniej części Małopolski, na całym Podkarpaciu oraz południowej części Lubelszczyzny. Prognozowana wysokość opadów może wynieść miejscami od 30 mm do 65 mm. Początkowo mogą występować burze z porywami wiatru do 75 km/h.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega: w weekend w Polsce utonęło 11 osób

Pierwszy stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu dotyczy północnej części Lubelszczyzny. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, miejscami silnym. Ich wysokość może wynieść od 15 do 25 mm, lokalnie do 30 mm.

RCB przypomina jak postępować w czasie burz

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Alert pogodowy RCB dla południowo-wschodniej Polski. Silne burze z gradem

Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przestrzega przy tym, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Rytel po nawałnicach. Przejmujące relacje mieszkańców
rytel 1200.jpg
Rytel po nawałnicach. Przejmujące relacje mieszkańców

Obóz harcerski przeniesiony do szkoły

W związku z sytuacją pogodową na południowym-wschodzie Polski harcerzy przebywających na obozie w Bieszczadach przeniesiono do pobliskiej szkoły.

- Z powodu chłodnej nocy, 27. dzieci z obozu harcerskiego w Bieszczadach zostało przeniesionych do szkoły w Ustrzykach Dolnych. Opiekunowie stwierdzili, że dzieci mogą zmarznąć, stąd ta decyzja. To nie była ewakuacja, ale działanie prewencyjne - poinformowała dyżurna Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

Dwa lata temu, w I połowie sierpnia 2017 roku przez część Polski przeszły niespodziewanie bardzo gwałtowne nawałnice, których skutkiem była m.in. śmierć dwóch harcerek przebywających na obozie harcerskim na Pomorzu. Stąd między innymi wynikają znacznie większe obecnie środki ostrożności i działania prewencyjne wobec uczestników podobnych wydarzeń.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IMGW ostrzega przed upałami i burzami z gradem w prawie całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:00
Wysokie temperatury i burze z gradem będą występować prawie w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia meteorologiczne dla piętnastu województw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze z gradem w południowo-wschodniej Polsce. Ostrzeżenia IMGW

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 07:49
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w sobotę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upał niemal w całej Polsce, burze z gradem w czterech województwach. Alerty IMGW

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 10:00
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla niemal całego obszaru Polski. Temperatury maksymalne w ciągu dnia mogą sięgnąć 30-34 st. C. Obowiązują także alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw na południu i południowym-wschodzie Polski.
rozwiń zwiń