Premier: obowiązkiem jest pielęgnowanie testamentu powstańców w białostockim getcie

2019-08-16, 14:11

Premier: obowiązkiem jest pielęgnowanie testamentu powstańców w białostockim getcie
Likwidacja białostockiego getta, 1943. Foto: Domena publiczna

- Naszym wspólnym obowiązkiem jest pielęgnowanie testamentu powstańców - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników piątkowych uroczystości w Białymstoku związanych z 76. rocznicą wybuchu powstania w tamtejszym getcie. 

Główne uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania odbyły się w południe przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Pomnik stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania - Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, delegacja z izraelskiego Yehud, które jest miastem partnerskim Białegostoku, byli też dawni żydowscy mieszkańcy Białegostoku i ich potomkowie z Izraela.  

Powiązany Artykuł

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

W oficjalnych wystąpieniach przy pomniku upamiętniającym obrońców getta podkreślano m.in. znaczenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach w wychowaniu młodego pokolenia. "Naszym wspólnym obowiązkiem jest pielęgnowanie testamentu powstańców i niesienie w przyszłość świadectwa ich walki" - napisał w liście do organizatorów i uczestników piątkowych uroczystości premier Mateusz Morawiecki. 

Drugi co do wielkości zryw

Wcześniej złożono kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, upamiętniającym ofiary pożaru z 27 czerwca 1941 roku, gdy Niemcy spędzili Żydów do największej w mieście bożnicy i ją podpalili. Data ta symbolizuje początek eksterminacji społeczności żydowskiej w Białymstoku. Znicze zapłonęły również pod tablicą upamiętniającą Icchoka Malmeda, który został powieszony po tym, jak oblał kwasem dwóch hitlerowców. Stało się to pół roku przed wybuchem powstania, gdy rozpoczynała się likwidacja białostockiego getta i wywózki Żydów do obozu zagłady. 

Powstanie w białostockim getcie historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Bezpośrednim powodem wybuchu tego powstania były niemieckie przygotowania do ostatecznej likwidacji getta. Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej