X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

TOPR wysłał kolejną grupę ratowników. Nie ma kontaktu z zaginionymi

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 08:20
11 kolejnych ratowników dołączyło do 9-osobowej grupy prowadzącej akcję w Jaskini Śnieżnej w Tatrach, gdzie woda uwięziła dwóch grotołazów. Na razie ratownikom nie udało się nawiązać kontaktu z grotołazami. Toprowcy próbuja do nich dotrzeć i liczą, że woda wkrótce zacznie opadać.
Audio
  • Ratownik TOPR Kamil Suder o postępach akcji w Jaskini Śnieżnej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukasz Janyst/shutterstock

Grotołazi wyruszyli na wyprawę w sobotę o poranku. Utknęli w tak zwanych Przemkowych Partiach około 500 metrów poniżej wejścia do jaskini.

- Dwóch grotołazów utknęło w korytarzu, który wypełniła woda. Nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników. Wody jest na tyle dużo, że grotołazi nie mają szansy wyjścia. Znajdują się oni w dość odległej od otworu partii tej jaskini w okolicy tak zwanej Studni Wiatru - poinformował Roman Kubin, ratownik TOPR kierujący akcją.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] TOPR podsumował wakacyjną aktywność. Akcji więcej niż przed rokiem

shutterstock_tatry-1200.jpg
Turyści oblegają Tatry. Pełne parkingi, zamknięta droga dojazdowa do Morskiego Oka

Zdaniem ratownika, zalanie jaskini mogły spowodować ostatnie nawalne deszcze. W takich sytuacjach zebrana w gruncie woda może bardzo szybko i niespodziewanie wypełnić korytarze jaskini.

W akcji uczestniczyło początkowo 9 ratowników, których przed jaskinię jeszcze przed zmrokiem przetransportował śmigłowiec. Przed wejściem do jaskini rozbito bazę, gdzie jest dodatkowy ratownik.

Jak tłumaczył naczelnik TOPR, Jan Krzysztof, ratownicy liczą, że woda w ciągu najbliższych godzin opadnie i speleolodzy będą mogli wyjść z jaskini. Jeśli tak się nie stanie, do akcji zaangażowana zostać może duża grupa ratowników. Ratownik TOPR Kamil Suder ocenił w niedzielę rano, że pogoda jest dobra. 

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych.

paw/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tłumy turystów w Tatrach. Na popularnych szlakach tworzą się kolejki pod szczytami

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 14:55
W Tatrach panuje słoneczna pogoda zachęcająca do górskich wypraw. Wybierając się na najbardziej popularne szczyty jak np. Giewont, przy łańcuchach pod kopułą szczytową tworzą się kolejki oczekujących do wejścia na górę. Podobnie jest przy podejściu na Rysy, czy szlaku przez Orlą Perć.
rozwiń zwiń