X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bożena Borys-Szopa: przyznanych zostało ponad 50 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 16:27
- To wsparcie osób, które włożyły wiele trudu w wychowanie większej liczby dzieci, a dzisiaj żyją na granicy ubóstwa – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-SzopaFoto: PAP/Leszek Szymański
  • - Do połowy sierpnia z ZUS i KRUS przyznanych zostało łącznie ponad 50 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających – powiedziała minister Bożena Borys-Szopa
  • - 1,9 tys. decyzji dotyczyło osób, które wychowały więcej niż dziewięcioro dzieci - dodała.
  • O świadczenie można ubiegać się od marca. Ci, którzy tego jeszcze nie zrobili, mogą złożyć wniosek w każdej chwili

Program "Mama 4 plus" to rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości minimalnej emerytury dla mam (w niektórych przypadkach także ojców), które wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie zdołały wypracować minimalnej emerytury.

O świadczenie można ubiegać się od marca. Ci, którzy tego jeszcze nie zrobili, mogą złożyć wniosek w każdej chwili. 

- Do połowy sierpnia z ZUS i KRUS przyznanych zostało łącznie ponad 50 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Zdecydowana większość, bo prawie 49,3 tys., to świadczenia przyznane przez ZUS – powiedziała szefowa MRPiPS.

Najwięcej decyzji dotyczyło osób w wieku 60-69 lat (41,3 tys. decyzji). Świadczenie otrzymuje 1,9 tys. osób, które wychowały więcej niż 9 dzieci. 120 wydanych decyzji dotyczyło ojców.

- Łącznie do ZUS wpłynęło już 57,5 tys. wniosków. Są one na bieżąco rozpatrywane – zapewniła Borys-Szopa. 

Dotychczas ZUS wydał ok. 5 tys. decyzji odmownych. Najczęstszą przyczyną odmowy przyznania świadczenia był dochód osób ubiegających się o nie (3,3 tys. odmów) lub wychowanie mniej niż 4 dzieci (1,2 tys. odmów).

"Mama 4 plus"

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus" to program dla osób, które w przeszłości zrezygnowały z pracy na rzecz wychowywania co najmniej czworga dzieci i nie mają prawa nawet do najniższego świadczenia emerytalnego lub otrzymują je w niższej wysokości. Na świadczenie uzupełniające w budżecie państwa zarezerwowano w tym roku ponad 801 mln zł.

O świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" mogą się ubiegać matki po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci świadczenie po osiągnięciu 65 lat przysługuje także ojcom czworga dzieci.

Świadczenie nie przysługuje osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ograniczył jej władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci (np. ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności). Prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego mają także osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Wypłata świadczenia przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub KRUS wydał decyzję, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wnioskujący osiągnął wiek emerytalny.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 08:07
- Od dłuższego czasu rynek pracy znajduje się w bardzo dobrej kondycji, a stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie – powiedziała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Zbliżamy się do granicy tzw. naturalnego bezrobocia - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa podziękowała samorządowcom za realizację programu 500+

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:35
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa podziękowała w Żywcu samorządowcom za sprawne przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczeń w ramach programu Rodzina 500+. Oceniła, że samorządy podchodzą do tego zadania bardzo pieczołowicie. 
rozwiń zwiń