X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Będą podwyżki dla nauczycieli. Szef MEN: rząd znalazł dodatkowy miliard

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 17:40
- Będą pieniądze na podwyżki dla nauczycieli - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski po spotkaniu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Artur Reszko

Rozmowy ze związkowcami dotyczyły kwestii wynagrodzeń dla nauczycieli. Jak powiedział minister, były to na razie ogólne rozmowy na temat systemu wynagradzania i finansowania oświaty, "w którym kierunku powinny pójść zmiany".

- Obecny system wynagradzania nie spełnia swojej funkcji. Jesteśmy na etapie podpisywania rozporządzeń decydujących m.in. o minimalnym wynagrodzeniu dla nauczycieli. To rozporządzenie jest już publikowane w dzienniku ustaw - powiedział minister po spotkaniu ze związkowcami.

piontkowski-1200-pap.jpg
"To jest podwyżka, która wchodzi na stałe". Szef MEN o wzroście płac nauczycieli

Podwyżki na stałe

Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej dodał, że podwyżki dla nauczycieli będą wprowadzone na stałe, a nie tylko od września do grudnia 2019 r. Zapewnił, że rząd znalazł dodatkowy miliard złotych na wzrost wynagrodzeń.

Minister powiedział, że rząd gwarantuje łącznie przesunięcie miliarda złotych na sfinansowanie dodatkowych wynagrodzeń nauczycieli i na sfinansowanie tysiąca złotych na start dla nauczycieli.

>>>[JEDYNKA] Dariusz Piontkowski: dodatkowy miliard złotych na podwyżki w ramach przesunięć budżetowych

W czerwcu Sejm znowelizował Kartę nauczyciela. Dzięki temu nauczyciele mogą liczyć na podwyżki. Ich średnie wynagrodzenie ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września z wyrównaniem od 1 września.

Finansowanie oświaty przez samorządy

Minister odniósł się również do kwestii finansowania oświaty przez samorządy i opinii, że pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli może zabraknąć.

- W Polsce zadania samorządów są finansowane z kilku źródeł. Jeśli chodzi o edukację, to jest to subwencja, dotacje oraz udział samorządów w daninach publicznych, w tym podatkach takich jak PIT i CIT. Samorządy są zobowiązane, żeby w ramach tego pokrywać koszty funkcjonowania oświaty - powiedział.

piontkowski-1200-pap.jpg
Szef MEN po spotkaniu z ZNP: umówiliśmy się m.in. na wznowienie prac zespołu ds. statusu

- Zgodnie z obietnicą złożoną na początku swojego urzędowania doprowadziłem do tego, że przytłaczająca większość kosztów, które wiążą się z podwyżką wynagrodzeń o 9,6 proc. od września, jest zapewniona z budżetu państwa: miliard złotych. Koszty, które szacujemy i które są potrzebne, żeby pokryć ten wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli subwencjonowanych, to ok. 1 mld 260 mln zł – 1mld 270 mln zł. Tę pozostałą część powinny zapewnić samorządy z własnych dochodów, bądź z dochodów publicznych - podkreślił Dariusz Piontkowski.

- Rząd PO-PSL dawał czasami podwyżkę i prawie w stu procentach przerzucał na samorządy i nie pamiętam, żeby mówiło się, że samorządy są z tego powodu pokrzywdzone - dodał.

Minister zapowiedział również wznowienie prac zespołu samorządowo-związkowo-rządowego. - Umówiliśmy się także ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, tak jak wczoraj z "Solidarnością", na wznowienie prac zespołu samorządowo-związkowo-rządowego. Ustaliliśmy wstępnie, że zespół powinien wznowić prace po wyborach parlamentarnych - powiedział.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: będą rozmowy o wynagrodzeniu dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 15:35
- Najbliższe cele resortu edukacji, to kontynuacja reformy edukacji, a także rozmów o systemie wynagrodzenia dla nauczycieli. W tej drugiej kwestii chodzi o wypracowanie takiego sposobu motywowania nauczycieli, aby wydatki na edukację szły w dużej mierze dla tych, którzy dobrze kształcą i wychowują dzieci oraz młodzież - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki dla nauczycieli. Miliard od września

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 14:10
 - W subwencji oświatowej będzie dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli od września - poinformowali wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń