X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa Ł. Piebiaka. Z. Ziobro: nie będę tolerował takich zachowań

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 18:10
- Jak tylko dowiedziałem się o możliwym naruszeniu standardów przez sędziów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości, natychmiast podjąłem decyzję o ich zwolnieniu. Nie będę tolerował tego rodzaju zachowań - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując sprawę byłego wiceministra Łukasza Piebiaka.
Audio
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Piotr Polak
  • Wedug poniedziałkowej publikacji Onetu wiceminister Łukasz Piebiak utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów
  • Po tych informacjach Łukasz Piebiak we wtorek podał się do dymisji i zapowiedział pozew przeciwko redakcji Onet.pl
  • Sprawę skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, do publikacji portalu Onet.pl odniósł się również lider PO Grzegorz Schetyna

- Jeżeli pojawią się w przyszłości inne osoby, które byłyby zamieszane w ten proceder, to niezależnie, z której będą strony, będę działał równie stanowczo, czyli odwołanie z ministerstwa, postępowanie dyscyplinarne, jeśli są ku temu przesłanki też oczywiście postępowanie karne - mówił w TVP Info Zbigniew Ziobro.

piebiak pap 1200.jpg
Łukasz Piebiak podał się do dymisji. "W poczuciu odpowiedzialności"

Pytany przez dziennikarza o zarzuty, jakie w kierunku ministerstwa kieruje chociażby Platforma Obywatelska, odpowiedział: - Co do Platformy znana jest z podwójnych standardów i hipokryzji. Pan przewodniczący klubu PO nie jest pierwszym politykiem, który pokazuje, że PO może stać ponad prawem.

Łukasz Piebiak zapowiedział pozew

W poniedziałek portal Onet.pl opisał kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceminister Łukasz Piebiak utrzymywał z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, materiałów, które miały służyć kompromitowaniu sędziów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra Łukasza Piebiaka.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jan Strzeżek: liczę na szybkie wyjaśnienie sprawy Ł. Piebiaka

Po tych informacjach Łukasz Piebiak przekazał w oświadczeniu, że podał się do dymisji. Łukasz Piebiak poinformował również, że złoży pozew przeciwko redakcji Onet.pl, która - jak dodał - "rozpowszechnia pomówienia" na jego temat "oparte na relacjach niewiarygodnej osoby".

Wystąpienie lidera PO

Do publikacji portalu Onet na środowej konferencji prasowej odniósł się szef PO Grzegorz Schetyna, który cenił, że PiS stworzył "partyjny poligon" w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Najważniejsze to dać gwarancję, że prokuratura jest niepartyjna, niepolityczna, że może funkcjonować w normalny sposób, może realizować i budować to, co jest najważniejsze. A także dawać gwarancję bezpieczeństwa Polkom i Polakom - mówił Grzegorz Schetyna.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Debata poranka. Opinie po dymisji Łukasza Piebiaka

Ocenił, że "dzisiaj tak nie jest". - Dzisiaj minister sprawiedliwości jest także prokuratorem generalnym i jest odpowiedzialny za to. Jest wskazany w pokazanych rozmowach jako osoba powiadamiana o przestępczym procederze - mówi polityk. - Dlatego składamy ustawę, w której gwarantowany będzie rozdział prokuratury od Ministerstwa Sprawiedliwości" - dodał lider PO.

Pięć postulatów

Z kolei Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia na środowej konferencji prasowej przedstawiło uchwałę, w której podkreślono, że od ponad dwóch lat przedstawiciele trzeciej władzy są obiektem "zmasowanych ataków propagandowych ukierunkowanych na zdyskredytowanie sędziów, jako grupy zawodowej, począwszy od tzw. kampanii billboardowej, poprzez wypowiedzi premiera RP, aż po aktywność anonimowych kont na Twitterze".

kobieta_hejterka1200.jpg
"Afera hejterska". Mąż Emilii oskarża Onet: wykorzystujecie ją

W związku z publikacją Onetu przestawiono także pięć postulatów. Wśród nich znalazło się żądanie powołania przez Sejm komisji śledczej, w celu ustalenia osób odpowiedzialnych za wyciek poufnych informacji dotyczących sędziów z ministerstwa sprawiedliwości. "Prokuratura jest bezpośrednio podporządkowana ministrowi sprawiedliwości, który może nie być zainteresowany wyjaśnieniem tej sprawy" - wskazano.

Postępowanie prezesa UODO

W związku z doniesieniami medialnymi portalu Onet.pl zostało wszczęte postępowanie zarówno wobec Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i Krajowej Rady Sądownictwa - poinformowało w środę Biuro Prasowe Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Prezes UODO wystąpił do obu tych instytucji z pytaniami.

>>>[TRÓJKA] Jarosław Sellin o dymisji Łukasza Piebiaka: ta sprawa na pewno będzie wyjaśniona

W pismach skierowanych do KRS i Ministerstwa Sprawiedliwości prezes UODO zwrócił się z prośbą o m.in. udzielenie dowodów i wyjaśnień, czy instytucje te - w związku z doniesieniami portalu Onet.pl - podjęły działania w sprawie ochrony danych osobowych. PUODO domaga się złożenia stosownych wyjaśnień w ciągu siedmiu dni.

W komunikacie UODO poinformowano, że "w związku z podejrzeniem zaistnienia nieprawidłowości w procesie przetwarzania danych osobowych, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wszczął z urzędu postępowanie wobec Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Sądownictwa".

bb

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości oskarżony o akcje dyskredytujące sędziów. Premier: zażądałem wyjaśnień od Zbigniewa Ziobro

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 10:00
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zażądał wyjaśnień od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro ws. doniesień portalu Onet.pl na temat działań, jakie miał podejmować wiceszef MS Łukasz Piebiak. W ślad za tym podejmę odpowiednie decyzje - powiedział szef rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczniczka PiS o dymisji Ł. Piebiaka: tak należało się zachować

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 16:53
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak rezygnując z urzędu podsekretarza stanu zachował się odpowiedzialnie; tak jak napisał w swoim oświadczeniu, tak należało się zachować - oceniła we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
rozwiń zwiń