Tragiczne skutki burzy w Tatrach. Nie żyje pięć osób, w tym dwoje dzieci

2019-08-22, 17:30

Tragiczne skutki burzy w Tatrach. Nie żyje pięć osób, w tym dwoje dzieci
Śmigłowiec LPR na lądowisku przed szpitalem w Zakopanem. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia osobom dotkniętym kataklizmem w Tatrach. Wskutek przejścia gwałtownej burzy zginęło tam pięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych; akcja ratownicza trwa w kilku miejscach Tatr.

Posłuchaj

IMGW o burzy w Tatrach (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Podczas burzy, która przeszła w czwartek nad Tatram,i po polskiej stronie gór zginęły cztery osoby - naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
  • Słowackie pogotowie górskie Horska Zachranna Slużba (HZS) podało, że po tej stronie gór zginęła jedna osoba.
  • Podczas burzy zostało rannych ponad 25 osób. 15 zostało przewiezionych do szpitala powiatowego w Zakopanem. Trzy z nich były reanimowane.
  • Kolejne trzy osoby zostały przewiezione do szpitali w Krakowie. Pozostali ranni trafili do szpitala w Nowym Targu.

Akcja ratownicza trwa w kilku miejscach Tatr, m.in. w okolicach Giewontu. Tam piorun raził kilkanaście osób. Wśród nich znajdowało się dziecko - 13-letni chłopiec mimo reanimacji zmarł.

Piorun uderzył między innymi Halę Kondratową, a na Giewoncie w łańcuch, którego trzymało się około 20 osób. Kilka osób zostało porażonych także po słowackiej stronie Tatr.

Powiązany Artykuł

mid-19822110.jpg
Burza w Tatrach. Na nagraniu słychać siłę żywiołu

- W akcji w okolicach Giewontu działania TOPR wspierają trzy zastępy strażaków - powiedział kpt. Bogusław Szydło z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu tatrzańskiego pomagają w transporcie i udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W akcji biorą udział także cztery śmigłowce ratunkowe - jeden TOPR-u oraz trzy maszyny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: z Krakowa, Kielc i Sanoka.

Zbierze się sztab kryzysowy

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego do Zakopanego udał się wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Tam, w Starostwie Powiatowym, ok. godz. 17:30 rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego.

Według relacji świadków gwałtowna burza rozpoczęła się o 13:30. Trwała ok. godziny. Według prognoz nad Tatry zbliża się kolejny front burzowy od strony Słowacji.

Odwołano lokalne imprezy. Na miejsce jedzie premier

W związku z tragedią w Tatrach, odwołane zostały wszystkie dzisiejsze wydarzenia organizowane w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zaplanowaną na godzinę 17:00 Galę Jubileuszową 100-lecia Związku Podhalan zastąpiła modlitwa za poszkodowanych i oddanie czci pamięci tragicznie zmarłych turystów.

O godzinie 19:00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych. Po Mszy św. odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu w tych samych intencjach.

Na miejsce wybiera się premier Mateusz Morawiecki, o czym na Twitterze poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Wyrazy współczucia osobom poszkodowanym tragedią złożył prezydent Andrzej Duda, a także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

- Usłyszałam właśnie o tragedii w Tatrach. Wyrazy ogromnego współczucia dla rodzin ofiar. Poszkodowanym życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia - napisała na Twitterze ambasador USA w Warszawie.

Uruchomiono infolinię dla rodzin osób poszkodowanych w Tatrach

Została uruchomiona specjalna infolinia dla rodzin osób poszkodowanych w Tatrach. Numer, pod który można dzwonić, to: 18 201 71 00.

bb/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej