X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów: media nas zniesławiły, wniesiemy pozew

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 09:45
- Nigdy nie braliśmy udziału w jakichkolwiek działaniach spełniających znamiona dyskredytowania lub oczerniania sędziów - oświadczyli z-cy rzecznika dyscyplinarnego SSP, sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota. Podjęliśmy decyzję o wystąpieniu na drogę postępowania sądowego - zapowiedzieli.
Gmach Ministerstwa Sprawiedliwości
Gmach Ministerstwa SprawiedliwościFoto: Fotokon/ Shutterstock
  • Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego SSP zapowiadają pozew wobec mediów które ich "oczerniły"
  • Niektóre media, m.in. "Gazeta Wyborcza", TVN i Onet.pl pisały o akcji dyskredytowania sędziów, która miała być inspirowana w Ministerstwie Sprawiedliwości
  • Po ich publikacjach, do dymisji podał się wiceminister Łukasz Piebiak
  • Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego SSP: jesteśmy celami ataków, godzących w godność
Publicysci_1200.jpg
Sprawa sędziego Łukasza Piebiaka. Komentarz publicystów

W oświadczeniu z poniedziałku, opublikowanym na Twitterze przez rzecznika dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, sędziego Piotra Schaba, jego zastępcy odnieśli się do - ich zdaniem - nieprawdziwych i zniesławiających ich publikacji w Gazecie Wyborczej, Telewizji TVN, portalu Onet.pl i innych mediach.

Publikacje te związane są ze sprawą akcji dyskredytującej sędziów, która miała odbywać się za wiedzą m.in. pełniącego wówczas funkcję wiceszefa MS Łukasza Piebiaka. Po artykułach Onetu Piebiak, na prośbę szefa resortu Zbigniewa Ziobry, podał się do dymisji.

Media: "Kasta" w komunikatorze

Kolejne doniesienia Onetu informowały, że na komunikatorze WhatsApp miała powstać zamknięta grupa o nazwie "Kasta", która wymieniała się pomysłami na oczernianie niektórych sędziów. Według mediów mieli do niej należeć m.in. właśnie sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota, a także sędzia Konrad Wytrykowski z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, członkowie KRS - Dariusz Drajewicz, Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz, a także Tomasz Szmydt z biura prawnego Rady oraz były prezes Sądu Okręgowego w Katowicach i obecnie sędzia NSA Rafał Stasikowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Sellin o dymisji Łukasza Piebiaka: ta sprawa na pewno będzie wyjaśniona

"Podjęliśmy decyzję o wystąpieniu na drogę postępowania sądowego przeciwko podmiotom bezprawnie naruszającym nasze dobra osobiste, w tym cześć, honor i dobre imię" - poinformowali zastępcy rzecznika dyscyplinarnego SSP.

Sędziowie: jesteśmy celami ataku

Lasota i Radzik uważają, że od ponad roku są celami "niespotykanego wcześniej ataku medialnego oraz ataku części środowisk sędziowskich". "Ataki te godzą w naszą godność oraz narażają każdego z nas na utratę zaufania niezbędnego do pełnienia urzędu sędziowskiego i wykonania funkcji Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych" - napisali.

"Nigdy nie braliśmy udziału w jakichkolwiek działaniach, spełniających znamiona dyskredytowania lub oczerniania sędziów. Pełniąc służbę, zawsze kierowaliśmy się treścią ślubowania sędziowskiego i zasadami zawartymi w Zbiorze Zasad Etyki Sędziów i Asesorów Sądowych" - oświadczyli sędziowie Lasota i Radzik.

Zgodnie z treścią pisma, w poniedziałek do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczeń o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN Spółce Akcyjnej i Agorze Spółce Akcyjnej. "W późniejszym czasie skierujemy również prywatne akty oskarżenia przeciwko autorom publikacji, zawierającym kłamliwe stwierdzenia na nasz temat i podejmiemy inne stosowne kroki prawne" - poinformowali sędziowie.

Stanisław Karczewski: Zbigniew Ziobro podałby się do dymisji, gdyby wiedział

Sprawę doniesień medialnych, których skutkiem była rezygnacja b. wiceministra Łukasza Piebiaka komentował w TVN24 marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. W jego ocenie, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podałby się do dymisji, gdyby wiedział o prowadzonej za wiedzą m.in. b. wiceministra Łukasza Piebiaka, akcji zniesławiania sędziów. - Bardzo wysoko postawiliśmy standardy i te standardy są przez nas przestrzegane - podkreślił Stanisław Karczewski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Z. Ziobro proponuje kodeks etycznego zachowania sędziów w internecie

Według marszałka minister jednak "nie może wiedzieć o wszystkim". - Wszyscy mają podać się do dymisji? Oczywiście, ja wiem, że opozycja by chciała i teraz się domaga. Bo co opozycja ma nam do zaproponowania? Co w kampanii wyborczej poza atakami na polityków PiS? - powiedział. - Tylko atak, niech pokażą program - dodał.

Marszałek Senatu: też jestem obiektem hejtu

Karczewski zaznaczył, że "czuje obrzydzenie" do sytuacji opisywanej przez Onet. Jak zapewnił, jest absolutnym przeciwnikiem hejtu. Przyznał jednocześnie, że on sam również ma do czynienia z hejtem w mediach społecznościowych. - Tam są "farmy trolli", które mnie hejtują - wskazał. Jego zdaniem problem hejtu w internecie nie jest wyjątkowy i nie dotyczy wyłącznie Polski.


mbl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister sprawiedliwości: sędziowie nie są nadzwyczajną kastą

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 13:23
- Sędziowie nie mogą kierować się żądzą odwetu czy zemsty. Nie są nadzwyczajną kastą ani sędziowie reprezentujący jedną, ani drugą, ani jakąkolwiek inną stronę sporu - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas obchodów europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczegóły funkcjonowania "wydziału nienawiści" Krzysztofa Brejzy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 23:19
Ciąg dalszy sprawy "wydziału nienawiści" w inowrocławskim ratuszu. Po tym jak media odkryły, że poseł PO Krzysztof Brejza zorganizował w urzędzie miasta, zarządzanym przez jego ojca, grupę "internetowych trolli", TVP.Info ujawnia szczegóły działania grupy i kontakty z nią polityka PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma Obywatelska wnosi o kontrolę NIK w Ministerstwie Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 13:45
Posłowie PO-KO zapowiedzieli złożenie wniosku do NIK o pilną kontrolę w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie wszelkich umów zawieranych od 2015 r. dot. kampanii w internecie. Poinformowali też, że w ciągu 24 godzin złożą wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla szefa MS Zbigniewa Ziobro.
rozwiń zwiń