X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

D. Trump zniesie wizy dla Polaków? Premier: liczę na to, ale mam pewne obawy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:30
– Liczę na to, ale mam też pewne obawy, by za dużo ludzi zaraz nie chciało wyjechać i tam zostać – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany czy liczy na znaczący krok w zniesieniu wiz dla Polaków do USA. Jak dodał, liczy jednak, że wizy zostaną zniesione jako pewnego rodzaju uciążliwość.
Donald Trump zamierza ogłosić podczas pobytu w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego w USA
Donald Trump zamierza ogłosić podczas pobytu w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego w USAFoto: shutterstock.com

1200_premier_PAP.jpg
"Ważny krok do zniesienia wiz". Polska i USA podpisały porozumienie

– Chciałbym, żeby Polacy byli w Polsce. Chciałbym, żeby jak najwięcej Polaków ze Stanów Zjednoczonych wróciło – podkreślił szef rządu na antenie TVN 24. Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę, że niezwykle się cieszy, iż na ostatnich kilku spotkaniach w Bytowie, pod Lęborkiem, w Toruniu czy w Ełku miał informacje od ludzie, że wracają do Polski również ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii. – To jest dla nie ogromna radość – podkreślił premier.

We wtorek do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, zawartej 16 sierpnia br. w Waszyngtonie. Jej podpisanie dyplomaci obu krajów uznali za krok w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków. Zamieszczony na stronie internetowej Sejmu rządowy projekt przewiduje upoważnienie prezydenta RP do ratyfikowania umowy. Umowa ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

"Umowa przybliży Polskę do zniesienia obowiązku wizowegu"

Porozumienie zostało zawarte między MSWiA, a amerykańskim departamentem bezpieczeństwa krajowego. Według ambasady RP w Stanach Zjednoczonych umowa przybliża Polskę do zniesienia obowiązku wizowego. Podobnie oceniła porozumienie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego" – napisała Georgette Mosbacher na Twitterze po podpisaniu porozumienia.

mosbacher-1200-pap.jpg
Georgette Mosbacher o zniesieniu wiz dla Polaków: dotrzymam mojej obietnicy

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. Jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie jest objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu oprócz Polski wciąż nie spełniają Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.

We wtorek portal wp.pl powołując się na amerykańskie źródła dyplomatyczne, podał że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zamierza ogłosić podczas pobytu w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego w USA. Amerykańskie źródła dyplomatyczne, na które powołuje się portal, twierdzą, że Trump "zamierza ogłosić historyczną decyzję". Zdaniem wp.pl, "chodzi o kwestie wizowe".

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki do Polonii: niech Polska przemawia przez wasze usta

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 09:33
 - Możecie sprawić, że na amerykańskiej ziemi zakwitną polskie idee. Niech Polska przemawia przez wasze usta – wzywał w piątek uczestników polonijnego Kongresu 60 Milionów w Miami premier Mateusz Morawicki. Nazywał ich ambasadorami Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Wróblewski o wizycie Donalda Trumpa w Polsce: będzie wspaniała i genialna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:30
- Wizyta Donalda Trumpa w Polsce będzie równie spektakularna co ta z 2017 roku, kiedy na placu Krasińskich prezydent USA wygłosił płomienne przemówienie, opowiadając o historii Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasadorzy RP napisali list do D. Trumpa. "Polska nie jest praworządna"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 18:45
"Panie Prezydencie, przybywa Pan do kraju, który nie jest praworządny. Pana mocny głos wzywający do tolerancji i wzajemnego poszanowania, a także przestrzegania postanowień konstytucji i innych praw, może mieć znaczenie historyczne" – piszą w liście do Donalda Trumpa członkowie Konfederacji Ambasadorów RP. Pod tekstem podpisał się m. in. były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf.
rozwiń zwiń