X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dariusz Piontkowski: w przyszłym roku na pewno będzie kolejna podwyżka dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 09:38
- Uważamy, że nauczyciel powinien być dobrze wynagradzany i dotychczasowe działania rządu PiS wyraźnie to pokazują. Rozmawiałem z panem premierem, z ministrem finansów i przewidujemy także podwyżkę płac dla nauczycieli w przyszłym roku - powiedział szef MEN Dariusz Piontkowski. - Niedługo będziemy mówili o szczegółach - dodał.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski
Minister edukacji narodowej Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Michał Zieliński
  • Rząd będzie w tym roku realizował porozumienie z "Solidarnością" - zapewnił szef MEN
  • Od września nauczyciele będą zarabiać prawie 10 proc. więcej
  • - To podwyżka na stałe - zapewnił Dariusz Piontkowski
  • Poinformował, że rząd przewiduje podwyżkę także w przyszłym roku

Dariusz Piontkowski powiedział, że w tym roku rząd będzie realizował porozumienie z "Solidarnością", które przewiduje m.in. podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o kolejne prawie 10 proc. od września.

- Zostały już wydane rozporządzenia, dzięki którym określono minimalne wynagrodzenie. Nauczyciel dyplomowany będzie zarabiał ponad 3800 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, na innych stopniach awansu będzie to nieco mniej. Ta podwyżka będzie już podwyżką na stałe, chociaż w ustawie zapisano, że obowiązuje od września do grudnia - powiedział minister.

szkoła nauka free 1200.jpg
Dla 4,6 mln uczniów rozpoczyna się rok szkolny 2019/2020

Jak tłumaczył, "musieliśmy to tak zapisać, ponieważ dodatkowe pieniądze do subwencji oświatowej, w wysokości 1 miliarda złotych, zostały przekazane w ramach przesunięć między zadaniami w budżecie państwa, a nie poprzez nowelizację budżetu. Dlatego nie mogliśmy w ustawie pokazać dłuższej perspektywy czasowej".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Strajk nauczycieli nadal możliwy. Zdecyduje sondaż i ewentualne referendum

- Natomiast już wiem, że w założeniach budżetu na przyszły rok, skutki przechodzące tych podwyżek są uwzględnione w wysokości subwencji oświatowej. Na pewno więc, będzie ta podwyżka obowiązywała w kolejnych latach. Warto przypomnieć, że łącznie z podwyżką ze stycznia, będzie to ponad 15 proc. wzrost wynagrodzenia nauczycieli. To jest najwyższa podwyżka, jaką kiedykolwiek nauczyciele w ciągu jednego roku otrzymali - podkreślił Dariusz Piontkowski.

Dodał, że w tym roku zostanie wprowadzone nowe świadczenie dla nauczycieli rozpoczynających pracę.

piontkowski -1200-free.jpg
Dariusz Piontkowski: nie obawiam się "przeludnienia" klas pierwszych

Dodatek za wychowawstwo i 1000 zł "na start"

- Tak zwane 1000 zł "na start", aby mogli zaspokoić swoje pierwsze potrzeby związane z pracą zawodową. To także określenie minimalnego dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł. To realizacja takiego szerszego postulatu, zwłaszcza związków zawodowych, aby określić różnego rodzaju dodatki, które towarzyszą płacy nauczycielskiej, na poziomie rozporządzenia bądź ustawy. Jest to pewnie raczej początek procesu, a nie jego zakończenie i w następnych miesiącach czy latach będziemy mówili całościowo o systemie dodatków - stwierdził minister.

Poinformował, że resort wycofa się z dwóch zmian, które zaszły w poprzednich miesiącach.

- Mówię o awansie zawodowym, który został skrócony, zgodnie z postulatami związków zawodowych. Wycofaliśmy się także z obowiązkowej oceny pracy i kryteriów, według których ta ocena miała się dokonywać. Tak więc, w tych kwestiach będzie to tak naprawdę powrót do systemu, który już wcześniej funkcjonował - powiedział.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rozpoczynają się wojewódzkie "okrągłe stoły edukacyjne"

Dariusz Piontkowski zapytany, czy będzie w przyszłym roku kolejna podwyżka dla nauczycieli powiedział, że rozmawiał o tym na Radzie Ministrów.

"Nauczyciel powinien być dobrze wynagradzany"

- Rozmawiałem o tym z panem premierem, z ministrem finansów i przewidujemy także podwyżkę w przyszłym roku. Nie będzie to jednak podwyżka od stycznia, bo przecież przewidywana na styczeń podwyżka została tak naprawdę przesunięta na wrzesień tego roku i jeszcze zwiększona. Trudno więc oczekiwać, aby w styczniu nastąpił kolejny wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Na pewno w przyszłym roku będzie podwyżka, niedługo będziemy mówili o szczegółach - podkreślił.

- Uważamy, że nauczyciel powinien być dobrze wynagradzany i dotychczasowe działania rządu PiS wyraźnie to pokazują. Przecież w ciągu kilkunastu miesięcy łącznie podwyższyliśmy wynagrodzenia nauczycieli o ponad 21 proc., a w kolejnym roku będzie - oczywiście nie o tak dużej skali, ale będzie - także kolejna podwyżka wynagrodzeń.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To jest podwyżka, która wchodzi na stałe". Szef MEN o wzroście płac nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 14:52
- Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli nie jest podwyżką jedynie na cztery miesiące, ale podwyżką na stałe - zapewnił szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że środki na zwiększone wynagrodzenie w przyszłym roku będą ujęte w przyszłorocznej subwencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: w cztery lata subwencja oświatowa wzrosła o 6,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 13:57
Dostrzegamy wzrost kosztów związanych z prowadzeniem zadań oświatowych, dlatego w ciągu czterech lat subwencja została zwiększona o 6,5 mld zł, to wzrost o ponad 16 proc. - powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

D. Piontkowski o edukacji seksualnej: sprawa dotyczy niewielkiej części szkół

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 16:21
– W większości szkół nie ma problemu, że dyrektor czy samorząd próbuje wprowadzać jakieś dodatkowe zajęcia dotykające sfery seksualnej człowieka. To sprawa dotycząca niewielkiej części szkół w niektórych dużych miastach – powiedział w środę PAP minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń