X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne od Niemiec. A. Mularczyk: Grecy zainteresowani współpracą z Polską

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 13:36
Politycy PiS: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz szef sejmowego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk spotkali się w poniedziałek z szefem parlamentu Grecji Konstandinosem Tasoulasem, z którym rozmawiali m.in. o powołaniu zespołu międzyparlamentarnego ds. reparacji wojennych od Niemiec.
Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej, zdjęcie z roku 1945
Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej, zdjęcie z roku 1945Foto: Domena publiczna

Do spotkania polityków doszło w Sejmie. Mularczyk powiedział, że odbyło się ono z inicjatywy marszałka Sejmu Grecji, który przebywa obecnie w Warszawie i reprezentował swój kraj podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

- Jest żywo zainteresowany sprawą reparacji wojennych i nasze spotkanie dotyczyło ustalenia na jakim etapie w tej sprawie są Grecja i Polska oraz złożenia wspólnej deklaracji współpracy, w szczególności w przyszłej kadencji, między parlamentami polskim i greckim - poinformował Mularczyk. 

II wojna światowa 120.jpg
Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: padają ważne deklaracje ze strony najwyższych przedstawicieli państwa polskiego

Podkreślił też, że ws. reparacji "Grecy są zainteresowani współpracą z Polską, wymianą doświadczeń, a także powołaniem wspólnej grupy parlamentarnej, która tą tematyką by się zajmowała na arenie krajowej i międzynarodowej". - Do tej sprawy wrócimy po wyborach. Jest taka deklaracja, że po wyborach będziemy tę współpracę kontynuować i rozwijać - zapowiedział poseł PiS.

Premier Grecji Kiriakos Micotakis oświadczył pod koniec sierpnia w Berlinie, że chce rozmawiać z Niemcami o reparacjach za zniszczenia, jakich jego kraj doznał podczas II wojny światowej. Wyraził też nadzieję na pozytywne załatwienie sprawy oraz poparcie dla żądań sformułowanych przez gabinet jego poprzednika, lewicowego premiera Aleksisa Ciprasa. - Mamy nadzieję na pozytywną reakcję - oznajmił Micotakis podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel. 

trump briefing biały dom white house free pr 1200.jpg
Donald Trump neutralny w sporze o reparacje wojenne

Na początku czerwca br. Grecja zwróciła się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie reparacji za zniszczenia w okresie I i II wojny światowej. Ambasador Grecji w Berlinie przekazał oficjalne pismo w tej sprawie. Grecka komisja parlamentarna oceniła w 2016 roku wysokość reparacji na minimum 292 mld euro za straty podczas II wojny światowej i dodatkowo 9,2 mld za I wojnę światową. 

>>> Niemcy: raport ws. reparacji. "Tak" dla Grecji, "nie" dla Polski

Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez Niemców w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 roku władzom okupacyjnym. W kwietniu parlament Grecji przeważającą liczbą głosów zdecydował, że Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z czasu II wojny światowej. 

Dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zamknięta. Na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów marek zachodnioniemieckich. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump o reparacjach wojennych: to sprawa Polski i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 08:43
Amerykański prezydent Donald Trump zadeklarował neutralność w kwestii niemieckich reparacji wojennych wobec Polski. - To sprawa między Polską, a Niemcami - mówił Donald Trump. Prezydent USA mówił też, że "ma znakomite relacje z Polską" i zapewnił, że "odwiedzi Polskę w innym terminie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Macierewicz o II wś: Niemcy są głównym ośrodkiem propagandy antypolskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 07:47
– To tam ukazuje się najwięcej informacji o "polskich obozach śmierci", to tam robi się filmy, które oskarżają Armię Krajową o faszyzm – mówił na antenie Jedynki były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Zybertowicz o reparacjach: 30 proc. szans na otrzymanie poważnej sumy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:25
– Gdyby nie była podniesiona przez nas sprawa reparacji, która ma duży potencjał rezonansu międzynarodowego, to tych ważnych słów, prezydent Steinmeier, mógłby nie powiedzieć – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz na antenie radia TOK FM. Jak dodał "jest 30 proc. szans na to, że dostaniemy jakąś poważną sumę".
rozwiń zwiń