Kielce światową stolicą obronności. Drugi dzień międzynarodowych targów

2019-09-04, 08:39

Kielce światową stolicą obronności. Drugi dzień międzynarodowych targów
Prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczą w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Foto: PAP/Rafał Guz

Stolica województwa świętokrzyskiego drugi dzień gości wystawców z Polski i świata, którzy prezentują wojskowe uzbrojenie na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że kielecka impreza przez lata zyskała światową renomę.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że oferta polskiego przemysłu zbrojeniowego jest "szeroka i na światowym poziomie". Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Targi zbrojeniowe w stolicy województwa świętokrzyskiego odbywają się po raz 27. Prezentuje się na nich ponad 600 firm z 31 państw. Śmigłowce, systemy łączności dowodzenia, a także materiały wybuchowe, prototypy nowego uzbrojenia oraz symulatory dla wojska to tylko część tego, co można oglądać w Kielcach.

Powiązany Artykuł

TANK 2_1.jpg
Salon Obronny 2019 w Kielcach. Ponad 600 wystawców, polski i amerykański sprzęt bojowy

Jako jeden z pierwszych hale wystawiennicze zwiedził prezydent Andrzej Duda. Nie krył zadowolenia, zwłaszcza z wystawy przygotowanej przez rodzimą zbrojeniówkę, na której można obejrzeć między innymi armatohaubice Krab, moździerze Rak, czy też nowy, prototypowy bojowy wóz piechoty Borsuk. Pojazd niedługo wejdzie do produkcji.

"Chcemy mieć armię najlepszą na świecie"

Zaznaczył, że chciałby, aby polski przemysł zbrojeniowy nieustannie się rozwijał. Zdaniem prezydenta przykładem w tym procesie powinien być przemysł amerykański. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że to w USA produkuje się najnowocześniejszą broń. Podkreślił, że zależy mu na tym, aby i nasza rodzima produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza.

– Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, czemu służy wyposażenie wojska, po co prowadzi się badania nad tym, aby wyposażenie dla wojska ten sprzęt obronny było jak najdoskonalsze – mówił prezydent, dodając, że "chcemy mieć armię najlepszą na świecie, ale przede wszystkim chcemy, żeby nas żołnierz służył bezpiecznie".

– Chcę, żebyśmy byli w tym zakresie innowacyjni, żebyście państwo intensywnie prowadzili badania – podkreślił prezydent.

Powiązany Artykuł

Andrzej-Duda-pap-1200.jpg
Prezydent: ważne, by pieniądze wydane na wzmocnienie polskiej armii napędzały gospodarkę

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mariusz Błaszczak: priorytetem dla rządu jest bezpieczeństwo

Po raz drugi swoją wystawę narodową na targach organizują Amerykanie. Do Kielc przylecieli przedstawiciele ponad 60 firm zbrojeniowych zza oceanu. Imponująco wygląda również wystawa polskich sił zbrojnych.

Targom obronnym towarzyszy organizowana od ćwierć wieku wystawa logistyczna.

"Dla rządu bezpieczeństwo jest priorytetem"

Znaczenie kieleckich targów zbrojeniowych dla potencjału obronnego Polski podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W przemówieniu szef MON przypomniał, że dla rządu bezpieczeństwo jest priorytetem.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Maciej Szopa: Siły Zbrojne RP inwestują w najlepszą technologię

Mariusz Błaszczak mówił, że stworzenie podstaw finansowych i formalnych dynamicznej modernizacji Wojska Polskiego było możliwe dzięki temu, że "prezydent przyjął główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych, Rada Ministrów szczegółowe kierunki rozwoju Sił Zbrojnych, sztab generalny opracował dokumenty", a szef MON program modernizacji technicznej do 2026 roku.

Podkreślił, że na program modernizacji polskiej armii przewidziano najwyższą w historii kwotę – 185 miliardów złotych, czyli o 45 miliardów więcej niż poprzednio.

Po zakończeniu wystawy 7 września władze kieleckich targów – wzorem lat ubiegłych – zapraszają na dni otwarte. Przez weekend będzie można zobaczyć stoiska polskiej armii oraz amerykański sprzęt, wystawiany w Kielcach w ramach stoiska narodowego.

paw/


Polecane

Wróć do strony głównej