X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Zastępczy rurociąg wciągnięty wieczorem na początek mostu pontonowego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 22:47
Wielkie koparki wciągały na przeprawę dwie nitki rurociągu, przez które popłyną ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do kolektora znajdującego się na prawym brzegu Wisły. Przewidziane są przerwy na zgrzewanie rur oraz ich stygnięcie.
Przygotowania do montażu rurociągu
Przygotowania do montażu rurociąguFoto: PAP/Piotr Nowak

W wyniku awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", do których doszło w miniony wtorek i środę (27–28 sierpnia) do Wisły są zrzucane nieczystości. We wtorek wojska inżynieryjne zakończyły budowę mostu pontonowego, na którym zostaną ułożone zastępcze rurociągi.

W środę Wiceprezes Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś poinformował PAP, że montaż rurociągu będzie odbywał się etapami. W czwartek miała być wciągnięta na przeprawę jedna nitka rurociągu, a w piątek kolejna. Jednak plany uległy modyfikacji. Oba rurociągi są instalowane równocześnie.

Równe obciążenie

- Inżynierowie mieli przygotowane dwie koncepcje. Zdecydowali, że obie nitki rurociągu będą wciągane na most jednocześnie – powiedział rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel. Wyjaśnił, że takie rozwiązanie jest bardziej korzystne i bezpieczniejsze. Wystąpiły bowiem obawy, że przy wciąganiu jednej nitki przeprawa mogłaby zostać zbytnio obciążona z jednej strony. Równoczesne wciąganie obu rurociągów pozwala na lepsze rozłożenie obciążeń na moście.

Janusz Waś 1200.jpg
Mgr inż. Janusz Waś: trzeba powrócić do koncepcji dwóch oczyszczalni

Rurociąg, którego każda nitka mierzy 1100 metrów jest wciągany we fragmentach. Dlatego przewidziane są przerwy na zgrzewanie rur oraz ich stygnięcie.

Pod okiem saperów

W czwartek wieczorem, przy sztucznym oświetleniu, wielkie koparki, centymetr po centymetrze, z wielką precyzją przesuwały, na zamianę przygotowane wcześniej, długie na kilkaset metrów fragmenty rurociągów. Rury o średnicy jednego metra mozolnie przesuwane były po specjalnych prowadnicach.

Podczas prac prowadzonych przez pracowników firm inżynieryjnych nad bezpieczeństwem przeprawy czuwają saperzy, którzy budowali most. - Żołnierze zabezpieczają przeprawę – wyjaśnił major Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przypomniał, że most pontonowy budowało ponad 170 żołnierzy wojsk inżynieryjnych. - Część z nich pozostała. Ich zadaniem jest czuwanie nad tym, aby przeprawa była sprawna – dodał.

Prace przygotowawcze

Przeprawa pontonowa przez Wisłę długości ponad 270 metrów znajduje się nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W czwartek od rana trwały prace przygotowawcze do położenia rur. Na lewym brzegu obok kolektora odprowadzającego ścieki do Wisły usypywana była pochylnia, na której zostaną ułożone rurociągi. Trwały ostatnie prace przy budowie czerpni nieczystości, z której będą pobierane ścieki i pompowane do rurociągu.

wisła1200.jpg
Warszawa może słono zapłacić za awarię "Czajki"

Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś wyjaśniał, że czerpnia jest budowana tuż przy wylocie ścieków do rzeki. - Zrobiliśmy to w ten sposób, że ogrodziliśmy wylot nieczystości do Wisły. Zamykamy tę przestrzeń, wkładamy w to pompy i pompujemy ścieki do rurociągu zastępczego. Rurociągiem zastępczym ułożonym na moście pontonowym płyną one na prawy brzeg Wisły. Tuż za Wisłą  wpinamy się w komorę rurociągu zasadniczego i nim nieczystości są odprowadzane do oczyszczalni "Czajka" – powiedział.

Rano najwięcej ścieków

Kiedy rurociąg będzie już gotowy, pompy będą tłoczyły 3 metry sześcienne ścieków na sekundę. - To są średnie dane. Jednak natężenie spływających nieczystości zmienia się w zależności od pory dnia. Najmniejsze ilości są w godzinach bardzo wczesnych, około 4 rano. Natomiast kiedy Warszawa się budzi, mieszkańcy przygotowują się do wyjścia do pracy, ilość ścieków jest dużo większa, może odchodzić do 4-5 metrów sześciennych na sekundę – informował 4 września Woś.

wisła czajka pap 1200.jpg
GIOŚ ostrzega przed skażeniem Wisły: do rzeki wpadają ścieki przemysłowe z ponad stu zakładów

- Robimy wszystko, żeby pompować (ścieki zastępczym rurociągiem - PAP) w piątek – zapewnił wiceszef Wód Polskich. Zwrócił uwagę, że prace są wykonywane w ekspresowym tempie. - Przypominam, że w ubiegły piątek weszliśmy na ten obiekt. Jeżeli uda się nam rozpocząć pompowanie nieczystości w piątek, to będzie to mistrzostwo świata - ocenił.

Awaria za awarią

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do położonej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek (27 sierpnia). Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę (28 sierpnia) przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów (3 m sześc.) nieczystości na sekundę.

W obliczu zagrożenia ekologicznego, do którego może dojść w wyniku zanieczyszczenia rzeki, premier Mateusz Morawiecki podjął w ubiegły czwartek decyzję o budowie tymczasowego rurociągu na moście pontonowym.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier o wycieku ścieków: władze stolicy chowają głowę w piasek

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 13:29
– Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie dla mieszkańców miast w dole rzeki – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że w sprawie "katastrofy ekologicznej" władze Warszawy "chowają głowę w piasek".
rozwiń zwiń