D. Tusk i E. Kopacz przed Trybunał Stanu. Komisja śledcza ds. VAT przyjęła projekt raportu końcowego
Sejmowa komisja badająca przypadki wyłudzania VAT przyjęła projekt raportu końcowego. Pojawiają się w nim wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz ministrów finansów za rządów PO-PSL. Teraz raport trafi na posiedzenie Sejmu.
2019-09-06, 14:41
Posłuchaj
Komisja ds. VAT przyjmie dziś raport końcowy. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
Dodaj do playlisty
TRANSMISJA:
Projekt raportu końcowego został zaprezentowany na początku ubiegłego tygodnia. Dziś oprócz poprawek redakcyjnych głosowano nad poprawkami opozycji - między innymi o przesłuchanie byłego szefa CBA, obecnego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Została ona odrzucona. Raport ma zostać przedstawiony na następnym posiedzeniu Sejmu. Będzie go referował szef komisji, Marcin Horała.
Projekt raportu końcowego
Horała przedstawił pod koniec sierpnia napisany przez siebie projekt sprawozdania tzw. komisji śledczej ds. VAT. Proponuje w nim postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.
W dokumencie napisano m.in., że "Donald Tusk (...) z całą pewnością powinien posiadać (wiedzę - PAP) na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej. Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć".
Powiązany Artykuł
Krzysztof Lipiec: mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu
W ocenie Horały Polska była "zieloną wyspą dla oszustów podatkowych".
REKLAMA
Rozpatrzenie poprawek, przyjęcie projektu stanowiska
Podczas piątkowego posiedzenia planowane jest rozpatrzenie poprawek i przyjęcie projektu stanowiska komisji.
Horała przyznał, że on sam również będzie proponował poprawki do projektu. Jak mówił - są one "rozszerzające i wzbogacające pewne wątki". - W swojej konstrukcji raport nie będzie się zmieniał, będą to drobne uzupełnienia - ujawnił.
Przyznał też, że przy okazji zgłaszania poprawek, planowana jest dyskusja nad raportem. Dodał, że w "wariancie optymistycznym" posiedzenie może potrwać ok. dwóch godzin.
Członek komisji Zbigniew Konwiński (PO-KO) powiedział, że podczas piątkowego posiedzenia odniesie się do raportu Horały, a szczególnie do rozdziału "Fakty ustalone przez komisję".
REKLAMA
- Mam zupełne inne zdanie niż przewodniczący - podkreślił. Dodał, że członkowie komisji związani z opozycją, czyli on sam, Mirosław Pampuch (PO-KO) i Genowefa Tokarska (PSL-KP) będą w piątek przygotowani do przedstawienia zdania odrębnego do raportu.
Ponad rok pracy
Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku, aby zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.
Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".
dn
REKLAMA
REKLAMA