X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Badanie CBOS: w sierpniu nastroje społeczne Polaków uległy poprawie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:44
Jak wynika z opracowania Centrum Badania Opinii Społecznej, nastroje społeczne Polaków w sierpniu uległy poprawie. Dotyczy to zarówno ocen sfery publicznej, jak i warunków materialnych gospodarstw domowych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: MACH Photos/shutterstock.com

W sierpniu przybyło badanych, uważających, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku (wzrost o 2 punkty procentowe, do 50 proc.).

Odsetek będących przeciwnego zdania pozostał na tym samym poziomie 36 proc., natomiast nie ma zdania na ten temat, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, 14 proc. pytanych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
duda 1200 pap.jpg
Sondaż CBOS: większość Polaków dobrze ocenia pracę Andrzeja Dudy

Starsi zadowoleni, młodsi nie

Zadowolenie z kierunku rozwoju sytuacji w kraju częściej wyrażają ankietowani w wieku 55-64 lata (65 proc.), mieszkający w mniejszych miejscowościach, szczególnie na wsi (58 proc.), gorzej wykształceni (60 proc. z wykształceniem zasadniczym zawodowym i 58 proc. z podstawowym/gimnazjalnym). W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej renciści (73 proc.) i rolnicy (68 proc.).

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] CBOS: wyborcy PiS i Kukiz'15 to najwięksi optymiści, gorsze nastroje zwolenników PO i PSL

Niezadowolone są z kolei osoby młodsze - taką odpowiedź deklaruje 45 proc. respondentów w wieku 18-34, mieszkający w większych miastach (52 proc.) i lepiej wykształceni (46 proc. o wykształceniu wyższym). W grupach społeczno-zawodowych częściej niż inni negatywnie na temat sytuacji w kraju wypowiadają się kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (52 proc.).

Konserwatyści oceniają sytuację lepiej

Sytuację w kraju lepiej też oceniają osoby bardziej religijne, o prawicowych poglądach politycznych, a w elektoratach partyjnych, ci którzy deklarują zamiar głosowania na KW Prawo i Sprawiedliwość.

Niezadowolenie częściej wyrażają respondenci niepraktykujący religijnie, o lewicowych poglądach politycznych, a w elektoratach partyjnych – popierający KW Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz KKW Koalicja Obywatelska.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] CBOS: ponad połowa Polaków uważa, że mamy dobre relacje z USA

W sierpniu poprawiła się także ocena sytuacji gospodarczej. Ponad połowa badanych (56 proc., co stanowi wzrost o 7 w stosunku do lipca) uważa, że jest dobra. 11 proc. sądzi przeciwnie, natomiast 29 proc. ankietowanych postrzega ją jako przeciętną.

Niemal 70 proc. zawodolnych z poziomu życia

Ocena poziomu życia badanych i ich rodzin raczej nie zmieniła się w stosunku do oceny lipcowej. 67 proc. badanych ocenia poziom swojego życia dobrze. Ci, którzy oceniają źle, stanowią grupę 29 proc.

Tu jednocześnie wzrósł odsetek respondentów zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (o 4 punkty procentowe, do 64 proc.), odsetek tych, którzy określają je jako przeciętne, zmalał natomiast o 4 punkty, do 31 proc. Liczba niezadowolonych się nie zmieniła i pozostała na poziomie 5 proc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pieniądze shutterstock 1200.jpg
CBOS: rekordowa liczba Polaków zadowolonych z gospodarki rynkowej

Polacy przekonani, że mogą znaleźć dobrą pracę

Autorka opracowania Małgorzata Omyła-Rudzka wskazała również, że w ciągu ponad miesiąca wzrosło przekonanie, iż bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę w swojej okolicy - uważa tak 26 proc. ankietowanych. Natomiast ponad połowa respondentów (52 proc.) twierdzi, że można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, lecz trudno jest o pracę odpowiednią.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

msze

Zobacz więcej na temat: CBOS społeczeństwo POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBOS: stulecie odzyskania niepodległości wydarzeniem roku 2018 według Polaków

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 15:55
Zdaniem 40 proc. Polaków wydarzeniem roku 2018 r. w kraju było stulecie odzyskania niepodległości; według 6 proc. badanych najważniejszym wydarzeniem na świecie była wojna na Ukrainie - wynika z sondażu CBOS. 
rozwiń zwiń