X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
Audio
 • Wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego na konwencji PiS w Lublinie (PR24)
 • Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Lublinie (PR24)
Politycy partii rządzącej na konwencji PiS w Lublinie
Politycy partii rządzącej na konwencji PiS w LublinieFoto: twitter/pisorgpl

Propozycje programowe PiS, które padły na konewncji w Lublinie

 • Podniesienie pensji minimalnej do 3000 zł na koniec 2020 r., do 4000 zł w 2023 r.
 • Druga trzynasta emerytura w 2021 r.
 • Pełne dopłaty do hektara dla rolników, zrównane z unijnymi
 • Skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw do 1 mln euro, a w przyszłości do 2 mln euro
 • Liczenie składki ZUS-u od dochodu. Ma być łatwiej tym, którzy mają niższe dochody
 • Najniższa emerytura ma wzrosnąć do kwoty 1200 zł. Proces podnoszenia emerytur ma być stale kontynuowany
 • Powstanie fundusz inwestycji w szkołę, a także fundusz modernizacji placówek służby zdrowia. Fundusze będą na początek 2 miliarodwe i uzupełniane w razie potrzeby
 • Powstanie specjalny fundusz 100 obwodnic - zarówno dla małych, jak i dużych miast. Znajdą się też środki na rozwój transportu zbiorowego
 • Podniesienie świadczeń dla osób i opiekunów osób niepełnosprawnych
 • Zaostrzenie kar za zostawianie śmieci w niedozwolonych miejscach

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji partii w Lublinie zaprezentował tzw. #HatTrickKaczyńskiego, czyli podwyższenie płacy minimalnej z obecnych 2250 zł, do 3 tys. zł pod koniec 2020 r., a następnie do 4 tys. zł pod koniec 2023 r.; wyższą emeryturę, a w 2021 r. dwie dodatkowe wypłaty świadczeń emerytalnych i zwiększenie dopłat do hektara dla rolników do pełnego europejskiego poziomu.

Czytaj więcej
mid-19907050.jpg
Prezes PiS: do 2020 r. pensja min. 3 tys. zł, do 2023 r. - 4 tys. zł

"Za 21 lat możemy dogonić w rozwoju Niemcy"

Prezes PiS stwierdził, że potrzebne są również zmiany z zakresu funkcjonowania instytucji publicznych. - Reformy, zarówno procedur, jak i pewnych instytucji, w tym reforma sądownictwa muszą być kontynuowane, bo to ma służyć sprawiedliwości, dobrej obsłudze obywateli, ale ma także służyć temu, by w Polsce te różne szklany sufity, która dotyczą ludzi bardzo przedsiębiorczych, którzy dzisiaj wiele zdziałali, ale natrafili na pewne bariery, które nie mają nic wspólnego z obiektywnymi prawami ekonomicznymi czy innymi względami - otóż musimy te sufity skruszyć - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Wówczas - jak kontynuował, powołując się na raport Szkoły Głównej Handlowej - Polska może dogonić za 14 lat przeciętną UE, a za 21 lat dogonić w rozwoju Niemcy w ich ówczesnym poziomie rozwoju gospodarczego. - To jest nasz plan dla Polski - on będzie przedstawiany w sferze społecznej i sferze rozwoju. Będziecie go mieli państwo, także odkrywanego na kolejnych konwencjach, będzie też przekazywany w większej ilości egzemplarzy, by każdy mógł go przeczytać, ale żeby tak się stało musimy zwyciężyć - mówił prezes PiS.

Propozycje dla przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie o 15 proc. do 2600 zł, a o kolejne 15 proc. na przełomie 2020 i 2021 r.

Mateusz Morawiecki zapowiedział również plan skierowany do przedsiębiorców, m.in. podwyższenie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tysięcy euro do 1 mln euro, a w przyszłości do wysokości 2 mln euro.

Premier podkreślił, że rząd po wprowadzeniu Małej Działalności Gospodarczej, czyli ZUS od przychodu, idzie w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu. Ocenił, że ułatwi to sytuację tym przedsiębiorcom, którzy mają niższe dochody, którzy rozkręcają biznes i inwestują. Przyznał, że podwyższenie ryczałtu i obliczanie opłaty na ZUS od dochodu to realizacja oczekiwań przedsiębiorców wyrażana przez nich na wielu spotkaniach.

100 obwodnic, fundusz szkół i modernizacja służby zdrowia

Ponadto szef rządu przedstawił plany dotyczące utworzenia funduszu 100 obwodnic miast w Polsce, który jego zdaniem ma m.in. poprawić warunki tworzenia miejsc pracy, czy inwestowania przez przedsiębiorców. Obwodnice mają być, jak mówił, w wielkich metropoliach, bardzo dużych miastach, ale także tych średniej wielkości i mniejszych.

Premier zapowiedział także powstanie funduszu modernizacji placówek służby zdrowia, m.in. szpitali i przychodni; początkowo ma on mieć wysokość 2 mld zł, a w razie potrzeby ma być uzupełniany.

Szef rządu mówił również o nowym funduszu inwestycji w szkołę, na początku w wysokości 2 mld zł, który w razie potrzeb ma być uzupełniany - ma on m.in. wyposażyć polskie szkoły i wyrównać szansę uczniów ze wsi i małych miast, z tymi z dużych ośrodków miejskich.

Czytaj więcej
Beata Szydło PAP 1200.jpg
Beata Szydło: podniesiemy świadczenia dla osób niepełnosprawnych

Emerytury będą rosły

Europoseł PiS i była premier Beata Szydło zapowiedziała zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do wysokości 6 proc. PKB do roku 2024, i podwyższenie najniższej emerytury do 1200 zł, poza tym m.in. wzmocnienie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów i wsparcie dla szpitali powiatowych.

Mówiła także o dodatkowym wsparciu dla rolnictwa i rozszerzeniu możliwości korzystania z programów rozwoju wsi, a także wsparciu dla ekologicznego rolnictwa.

Beata Szydło powiedziała, że dzięki programom społecznym rządu Polska rozwija się coraz szybciej i ma szanse stać się "gospodarczym i społecznym czempionem".

Była premier zapowiedziała również wzrost minimalnej emerytury do 1200 złotych brutto. - W 2015 r. kiedy powstał rząd Zjednoczonej Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości najniższa emerytura wyniosła ok. 880 zł. Pierwsza przełomowa decyzja to było podniesienie najniższej emerytury do tysiąca złotych. W tej chwili najniższa emerytura wynosi 1100 zł. Ten proces będzie kontynuowany, kolejna podwyżka to 1200 zł minimalnej emerytury - poinformowała.


jp