X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Chorzowa w Parku Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 15:56
Mateusz Morawiecki odwiedził w niedzielę Park Śląski w Chorzowie. Premier rozmawiał z mieszkańcami centralnej części woj. Śląskiego m.in. o ubezpieczeniach społecznych, wysokości emerytur i ochronie zdrowia.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spaceru w Parku Śląskim
Premier Mateusz Morawiecki podczas spaceru w Parku ŚląskimFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Tego dnia Mateusz Morawiecki podpisał z prezydentem Katowic Marcinem Krupą list intencyjny ws. budowy, wyposażenia i utrzymania Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki oraz Centrum Nauki w Katowicach.

Czytaj więcej
morawiecki 1200 tt.jpg
Premier zainaugurował budowę Centrum Nauki i Centrum Himalaizmu

Wśród następnych punktów przewidziano m.in. spacer szefa rządu po Parku Śląskim oraz udział w dożynkach miejskich w Dąbrowie Górniczej. W największym śródmiejskim parku w Polsce Mateusz Morawiecki był pytany przez mieszkańców m.in. o wysokość stawek ZUS.

Składki ZUS powiązane z dochodem

Odpowiadając premier nawiązał do swojej sobotniej wypowiedzi na konwencji PiS w Lublinie nt. planów szerszego powiązania składek ZUS z wysokością dochodu. - ZUS jest naliczany proporcjonalnie do przychodu. Chociaż już teraz, jeżeli ktoś ma np. warsztat samochodowy i niewielkie w nim obroty, np. 4 tys. zł, to nie płaci całego ZUS, 1,3 tys. zł z haczykiem, a za chwilę 1,4 tys. zł, a trzeba pamiętać, że to nie my podwyższamy, tylko ustawa to zmienia - przekonywał.

Premier odniósł się w ten sposób do obowiązującej w tym roku możliwości obliczania przez przedsiębiorców składek ZUS od dochodu, o ile w poprzednim roku ich przychody nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj więcej
ar123.jpg
Premier: 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł

- To, o czym wczoraj mówiłem podczas mojego wystąpienia, to chcemy jeszcze bardziej dostosować ZUS do dochodu. Bo są różne branże i różni przedsiębiorcy. Niektórzy mają bardzo wysokie przychody, ale dużo niższy dochód, bo spore koszty. To trzeba ze sobą połączyć, skorelować, zintegrować, taki mamy plan - zadeklarował w Chorzowie premier.

Podwójna "trzynastka" dla emerytów

Pytany, czy trzynasta i zapowiedziana czternasta emerytura będą opodatkowane Morawiecki odpowiedział, że możliwe są różne rzeczy. - Ale weźmy pod uwagę to, że np. emerytury są bardzo różne: 1,1-1,2 tys. zł, ale też powyżej 4 tys. zł, są jeszcze postkomunistyczne często, które są dużo wyższe. Zwalniając z podatku, najwięcej zyskują ci, którzy mają emerytury wyższe - przypomniał szef rządu.

- Jeżeli zrobimy tak, że będzie waloryzacja kwotowa i trzynastka, a w 2021 r. trzynastka i czternastka, to wtedy skorzystają proporcjonalnie, procentowo ci, którzy mają niższe emerytury - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej
kowencja pis 663 twitter.jpg
Nowe propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Odpowiadając natomiast na pytanie o problemy w ochronie zdrowia, braku dostępu do lekarzy premier zaznaczył, że za jego rządu znacznie wzrosła liczba kształcących się młodych lekarzy. Jak podawała w ostatnim tygodniu na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, w ciągu w ostatnich czterech latach liczba studentów studiujących na kierunku lekarskim wzrosła o 2 tys.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 hektarów. W granicach Parku znajdują się m.in.: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki: powstanie specjalny fundusz 100 obwodnic

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 15:45
- Tworzymy fundusz 100 obwodnic - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji programowej PiS w Lublinie. Jak dodał, obwodnice są bardzo ważnym programem, zapewniającym lepsze warunki tworzenia miejsc pracy, czy inwestowania przez przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PiS bardzo wysoko postawiło poprzeczkę". Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:02
– PiS rozwija swoją skuteczną strategię, dlatego duży nacisk kładzie na rozwój Polski. Jeżeli koncepcja wyborcza ma mieć ręce i nogi, musi być stabilna, czyli mieć nogę socjalną i nogę rozwojową - powiedział w "Pulsie Trójki" Marcin Makowski z portalu wp.pl. Gościem audycji był także Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Norbert Maliszewski: Polacy wiedzą, że PiS dotrzymuje słowa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:10
- Propozycje programowe PiS zaprezentowane w sobotę są bardzo konkretne i dotyczą portfeli Polaków - ocenił politolog prof. Norbert Maliszewski. Podkreślił, że partia Jarosława Kaczyńskiego wyrobiła sobie renomę wiarygodnej, więc kolejne obietnice będą przyjmowane przez Polaków jako realne.
rozwiń zwiń