Program "Szkoła 6.0" rozpoczęty. Stanisław Karczewski: dla nas oświata jest najważniejsza
Szkoły w Polsce i szkoły polonijne za granicą będą ze sobą współpracowały w ramach programu "Szkoła 6.0". Inauguracja projektu odbyła się w gmachu Senatu. Współpraca będzie okazją do podniesienia jakości nauczania oraz zdobycia wiedzy o kulturze i historii Polski.
2019-09-13, 14:32
Posłuchaj
- W gmachu Senatu zainaugurowano projekt "Szkoła 6.0"
- Celem programu jest doprowadzenie do współpracy między polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi
- "Szkoła 6.0" organizowana jest przez stowarzyszenie "Wspólnota Polska" we współpracy z Senatem
W inauguracji udział wziął marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Celem projektu jest stworzenie platformy współpracy między polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. "Szkoła 6.0" organizowana jest przez stowarzyszenie "Wspólnota Polska" we współpracy z Senatem.
Powiązany Artykuł

Łotwa: marszałek Senatu odsłonił pomnik kpt. Raginisa. Dzieciom z polskich rodzin wręczył wyprawki
- Bardzo byśmy chcieli, aby polskie szkoły za granicą były jak najbardziej atrakcyjne, przyciągały jak najwięcej młodzieży i to się dzieje - mówił Stanisław Karczewski. Przekonywał, że dzieje się tak dzięki współpracy wielu instytucji zaangażowanych w promocję polskości wśród Polonii, m.in. Senatu RP, stowarzyszenia "Wspólnota Polska", a także kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.
"Oświata jest najważniejsza"
Marszałek podkreślił, że "dla nas, nazwijmy to, działaczy polonijnych, oświata jest najważniejsza i uznajemy ją za swój priorytet". - Najważniejsza jest nauka języka polskiego oraz ważne jest rozwijanie się polskich szkół za granicą. To, aby miały dobre programy, dobrych nauczycieli i żeby stawały się atrakcyjne na różne sposoby - wskazywał.
REKLAMA
Zaznaczył również, że "wymiana doświadczeń między polskimi szkołami a szkołami polonijnymi na świecie jest bardzo ważna". Jego zdaniem umożliwia ona wymianę doświadczeń, uwag i sugestii.
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] IV Polonijne Forum Ekonomiczne. Wazna debata o Polakach za granicą
- Temat jest obszerny i szeroki, nie możemy patrzeć na niego w sposób zwężony. Musimy patrzeć szeroko i platforma "Szkoła 6.0" właśnie tę optykę poszerza - podkreślił Stanisław Karczewski. - Życzę, aby ten projekt oświatowy i każdy następny budowały naszą wspólnotę Polaków na całym świecie - dodał marszałek.
"Wzmacnianie polskich korzeni"
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski wyjaśnił, że wsparcie dla szkół polonijnych jest potrzebne m.in. po to, by wzmacniać polskie korzenie i dbać o rozwój tych placówek.
REKLAMA
- Poza granicami kraju żyją tysiące młodych Polaków. I blisko, jak na Litwie, Białorusi oraz Ukrainie, i daleko, jak w Stanach Zjednoczonych czy Australii. Z jednej strony budowanie wiedzy o Polakach żyjących poza granicami kraju, a z drugiej strony wzmacnianie poprzez te partnerstwa szkół polonijnych. To działanie pierwsze i dla najlepszych przewidzieliśmy wręczanie certyfikatów - powiedział Dariusz Piotr Bonisławski
O projekcie
"Szkoła 6.0" to projekt tworzący platformę współpracy między polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. Jak czytamy w komunikacie stowarzyszenia "Wspólnota Polska", nazwa nawiązuje do najwyższej oceny stosowanej w polskim systemie edukacyjnym oraz do szacunkowej liczby Polaków z kraju i z zagranicy, obliczanej na 60 milionów. Jest symbolicznym podkreśleniem wagi jakości w nauczaniu oraz roli, jaką placówki oświatowe odgrywają w procesie podtrzymywania polskości.
>>>[POLSKIE RADIO 24] Michał Dworczyk: przez lata ograniczano prawa Polaków na Wschodzie
REKLAMA
Projekt ten ma stanowić zachętę do nawiązywania stałych i pogłębionych kontaktów między szkołami w Polsce i za granicą w celu wzajemnego rozwoju oraz podnoszenia jakości ich nauczania. To również okazja do poszerzania wiadomości o Polsce, jej języku, kulturze i historii poza granicami kraju, a także popularyzowania wiedzy o historii i dorobku Polonii i Polaków żyjących za granicą w społeczeństwie polskim.
Projekt "Szkoła 6.0" ma charakter otwarty. Chęć udziału w nim mogą zgłosić wszystkie szkoły i przedszkola polonijne i z polskim językiem nauczania, działające w obcych systemach edukacyjnych, a także polskie placówki oświatowe wszystkich typów działające na terenie Polski.
bb
REKLAMA