X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Iskra Pamięci" w Warszawie. Polskie Radio przypomina o zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:17
Archiwum Polskiego Radia wzięło udział w uroczystościach upamiętniających ofiary sowieckich represji "Iskra Pamięci". Wydarzenie odbywało się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Tam stanął specjalny, archiwalny namiot radiowy.
Audio
  • Joanna Mitko: mamy wiele nagrań, w tym prawdziwe perełki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

namiocie, na specjalnie przygotowanych stanowiskach odsłuchowych, można było posłuchać nagrań dotyczących zbrodni katyńskiej, które są przechowywane w radiowej fonotece. Wśród nich znalazły się m.in. relacje ocalałego z transportu do Katynia Stanisława Swianiewicza, uczestniczącego w ekshumacji ofiar Hieronima Bartoszewskiego, czy poszukujących na "nieludzkiej ziemi" polskich oficerów generała Władysława Andersa i Józefa Czapskiego, a także przykłady wykorzystywania zbrodni katyńskiej przez propagandę III Rzeszy i PRL-u.

Iskra Pamięci 2 1200.jpg
"Iskra Pamięci" - zapal znicz dla ofiar zbrodni katyńskiej
Archiwalny namiot radiowy Archiwalny namiot radiowy

- Z perełek mamy nagrania z Trzeciej Rzeszy z 1943 r. Dostaliśmy je z Wrocławia. Mamy także nagrania propagandy PRL-owskiej, czyli np. wystąpienie Władysława Gomułki z 1946 r. Mamy też świadectwa, czyli wypowiedzi generałów i polityków, m.in. Tadeusza Bora-Komorowskiego i Władysława Andersa. Mamy również poezję dotyczącą Katynia. Z najświeższych dźwięków posiadamy zaś przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2007 r., podczas którego oznajmił, że awansuje poległych o jeden stopień - powiedziała Joanna Mitko, kierownik Redakcji i Informacji Multimedialnych Archiwum Polskiego Radia.

Obok nagrań prezentowane są także reprodukcje zdjęć dokumentujących zbrodnię katyńską, które zostały wykonane w czasie ekshumacji ofiar w Katyniu w kwietniu 1943 r. i jeszcze w tym samym roku opublikowane w formie książkowej w okupowanej Warszawie.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 08:13
- Zbrodnia katyńska jest to ludobójstwo, którego de facto nigdy nie osądzono. W Katyniu złamano wszystkie możliwe cywilizowane zwyczaje - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
rozwiń zwiń