X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagrody Mediów Publicznych. Znamy tegorocznych laureatów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 18:35
Podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie wręczono Nagrody Mediów Publicznych. Trzy niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów wskazały laureatów w trzech kategoriach: Muzyka, Obraz i Słowo. 
Audio
  • Joanna Wnuk-Nazarowa o nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka (IAR)
  • Andrzej Rogoyski o Nagrodzie Mediów Publicznych (IAR)

Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa w dziedzinie Słowa. Honorowy patronat nad Nagrodami Mediów Publicznych objęła Rada Mediów Narodowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

Powrót po 11 latach

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, podczas powitalnej przemowy, nie krył wzruszenia. Przypomniał, że 11 lat temu razem z Andrzejem Urbańskim wymyślili te nagrody, ale udało się je wręczyć tylko raz.

Szef RMN podkreślił, że nagrody to "interes wzajemny świata kultury i mediów". -  Na tyle, na ile możemy, będziemy wspomagać świat kultury. Liczmy na to, że dzięki współczesnym polskim twórcom nasza oferta programowa stanie się atrakcyjniejsza – wyjaśnił.

Nagrody mediów publicznych 1200 c.jpg
Nagrody Mediów Publicznych - serwis specjalny

Słowo

W kategorii Słowo nagrodę otrzymał poeta Jarosław Marek Rymkiewicz. Wśród nominowanych byli też historyk prof. Andrzej Nowak, teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera.

- Nagradzamy nie tylko moim zdaniem najwybitniejszego żyjącego poetę, znakomitego prozaika i dramaturga, wytrawnego tłumacza i świetnego znawcę dziejów literatury, ale i niezrównanego eseistę i polemistę - powiedział przewodniczący kapituły w kategorii Słowo Krzysztof Masłoń.

rymkiewicz syn nagroda mediow 1200.jpg
Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kat. Słowo

Nagrodę, w imieniu ojca, odebrał syn laureata. Na jego prośbę odczytał wiersz "Ślepy poeta".

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 w Warszawie. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Metafizyka", "Rozmowy polskie latem 1983", "Zachód słońca w Milanówku" i "Żmut". W 2010 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Muzyka

Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka, była minister kultury i wieloletnia dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Joanna Wnuk-Nazarowa, poinformowała, że nagrodę otrzymał Jan Ptaszyn Wróblewski. 

Jak tłumaczyła, laureat został nagrodzony za niezwykłą osobowość muzyczną, bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat, za kompozycje które tworzą idiom polskiego jazzu. Podkreśliła też 50-letnią działalność pedagogiczną laureata, który m.in. prowadził warsztaty dla młodych jazzmanów, przypomniała jego nieocenioną i niestrudzoną pracę popularyzatorską na antenie Polskiego Radia od 1970 roku.

- Zupełnie mnie zatkało, jestem piekielnie stremowany - mówił skromnie laureat. - Zwykle stoję w bezpiecznym drugim rzędzie - wyjaśnił z charakterystycznym dla siebie humorem. Podziękował kapitule, że traktuje jazz jako pełnoprawną sztukę, a także muzykom, z którymi występował. Podziękowania otrzymała też radiowa Trójką, którą Jan Ptaszyn Wróblewski przyrównał do swojego drugiego domu.

- Obiecuję, że nie dostanę wody sodowej - zakończył.

ptaszyn pap 1200.jpg
Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych za Muzykę

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się 27 marca 1936 w Kaliszu. Nagrał kilkanaście albumów autorskich oraz kilkadziesiąt innych płyt. Jest honorowym obywatelem Kalisza i Zamościa. W 2007 roku został uhonorowany nagrodą Złotego Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej. W tym samym roku odebrał również Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W kategorii Muzyka nominowani byli także: skrzypek, instrumentalista, kompozytor i badacz folkloru Janusz Prusinowski, śpiewaczka, kompozytorka muzyki współczesnej i śpiewaczka Agata Zubel, dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO Marek Moś i basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek.

Obraz

Reżyser i scenarzysta teatralny Wawrzyniec Kostrzewski otrzymał statuetkę w kategorii Obraz - ogłosił Przemysław Babiarz, przewodniczący kapituły w tej kategorii. Podkreślił, że laureat odnalazł specyficzny język teatralny, klarowny i adekwatny, którym przemówił do widowni, a także pozwolił odzyskać wiarę, że teatr telewizji jest odrębnym gatunkiem.

- Dla mnie Wyspiański jest fenomenem, który łączy miłość do Polski i jednocześnie bardzo krytyczne spojrzenie na jej największe świętości - przyznał na scenie Wawrzyniec Kostrzewski. Dodał, że w "Wesele" jest wpisana jakaś prawdziwa i głęboka tęsknota za wspólnotą. - Chcę pozostać naiwny w duchu Wyspiańskiego, wierzyć w możliwość osiągnięcia takiej wspólnoty - zakończył.


wawrzyniec kostrzewski pap 1200.jpg
Wawrzyniec Kostrzewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz

Wawrzyniec Kostrzewski ma 42 lata, jest synem aktorki Haliny Łabonarskiej. Był kilkakrotnie nagradzany na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie.

W kategorii Obraz nominowani byli również: ilustrator, autor plakatów Wojciech Korkuć, producent telewizyjny Bolesław Pawica, dziennikarz i dokumentalista Zbigniew Rytel i reżyser Krzysztof Talczewski. 

Dodatkowe nagrody

Po wręczeniu statuetek w trzech głównych kategoriach Krzysztof Czabański zapowiedział wręczenie nagród specjalnych. Wskazał też, że nagrody specjalne będą przyznawane corocznie.

Jako pierwszy nagrodę specjalną Nagród Mediów Narodowych otrzymał pisarz Andrzej Dobosz. Laudację wygłosił Wojciech Tomczyk. - Nikt nie pisze i nie mówi tak jak on, wielu próbowało, wszyscy polegli - powiedzał Tomczyk.

Artysta, odbierając nagrodę, podkreślił, że wszystko zawdzięcza swoim nauczycielom. - To, że znalazłem się dzisiaj na tym miejscu, zawdzięczam wieloletnim wysiłkom moich nauczycieli, którzy usiłowali uformować mój umysł- powiedział laureat.

Nagrodę specjalną z rąk prezesa TVP Jacka Kurskiego odebrał też nominowany w kategorii Obraz reżyser filmu "Niepodległość" Krzysztof Talczewski.  Obraz powstał na podstawie archiwalnych, oryginalnych materiałów z lat 1914-1923. Z pojedynczych szczątków utkano całość, która jak żadna książka, pozwala poznać historię, poczuć klimat tamtego czasu i zbliżyć się do postaci historycznych.

- Bardzo nam zależało, żeby film był jak najbardziej obiektywny, żeby pokazywał Polskę 1918 i 1919 roku w sposób jak najbardziej prawdziwy - podkreślił reżyser.

fc

Czytaj także

Krzysztof Czabański: polska kultura potrzebuje wsparcia mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:50
- Polskie Radio przekazuje bardzo wiele treści z obszaru kultury. Jest animatorem, współorganizatorem i sponsorem różnych wydarzeń kulturalnych - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Po 11 latach powracają Nagrody Mediów Publicznych dla polskich twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2019 r. Sylwetki nominowanych osób

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:14
Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa przyznają we wrześniu Nagrody Mediów Publicznych 2019 r. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach: muzyce, słowie i obrazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych. "Mamy wspaniałych twórców"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 06:41
Podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych w  kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz. Trzy niezależne kapituły najpierw nominowały piętnaścioro twórców, dziś ogłoszą laureatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 20:00
Poeta Jarosław Marek Rymkiewicz został w 2019 roku laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Uroczysta gala wręczenia tych nagród odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.  - Absolutem dla niego jest wolność, w jego rozumieniu oznaczająca niezgodę na to, co nas spotyka w sporze z losem, także pojmowanym metafizycznie - mówił w laudacji na cześć laureata Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 21:14
Reżyser i scenarzysta teatralny i telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski został w poniedziałek uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Przewodniczący kapituły w tej kategorii Przemysław Babiarz w laudacji na cześć laureata zwrócił uwagę, że "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, jest dla reżysera "mistrzowską inicjacją". 
rozwiń zwiń