X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 19:38
Legenda polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofonista tenorowy i barytonowy - został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Kapituła uznała, że Jan Ptaszyn Wróblewski dostaje nagrodę m.in. "za niezwykłą osobowość muzyczną", a także "za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat". 
Audio
  • Jan Ptaszyn Wróblewski: jestem głęboko wdzięczny, także za to, że uznaliście jazz za sztukę (IAR)
  • Przewodnicząca kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, Joanna Wnuk-Nazarowa o Janie Ptaszynie Wróblewskim (IAR)
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jan Ptaszyn WróblewskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Przewodnicząca kapituły, dyrygentka, kompozytorka, była minister kultury i sztuki Joanna Wnuk-Nazarowa, która kierowała pracami kapituły w kategorii Muzyka, mówiła, że Jan Ptaszyn Wróblewski został uhonorowany także "za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu" i "za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego".

rymkiewicz syn nagroda mediow 1200.jpg
Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kat. Słowo

"Nie słucha swoich starych płyt, cały czas je nagrywa"

- Mówi się zazwyczaj o osobach, które urodziły się w 1936 roku i mają wielki dorobek: legenda za całokształt twórczości dostaje nagrody... Ale mamy do czynienia z czynnym jazzmanem - legendą niewątpliwie, ale również z człowiekiem, który nie wspomina przeszłości, nie słucha swoich starych płyt, tylko cały czas je nagrywa - podkreśliła Wnuk-Nazarowa.

Kariera rozpoczęta w Poznaniu

Karierę rozpoczynał w 1954 r., prowadząc studenckie zespoły taneczne w Poznaniu, w których grał na fortepianie i klarnecie. Epoka jazzu świadomego – jak mówi sam muzyk - łączyła się z Sekstetem Krzysztofa Komedy, do którego Ptaszyn dołączył w 1956 r. W kolejnych dekadach Ptaszyn był liderem lub członkiem wielu zespołów, m.in. SPPT Chałturnik, Mainstream - wspólnie z Wojciechem Karolakiem, Grand Standard Orchestra, czy Kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego istniejącego w latach 1978-84.

wawrzyniec kostrzewski pap 1200.jpg
Wawrzyniec Kostrzewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz

Przez ponad 46 lat Wróblewski nieprzerwanie prowadzi w radiowej Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu", opowiadając pasjonujące historie i edukując słuchaczy, w tym także muzyków. Wróblewski komponował też piosenki. Powstało ich kilkadziesiąt, niektóre - "Moja mama jest przy forsie", "Zdzich", "Rosołek", "Kolega Maj", "Dom w malwy malowany" - stały się przebojami; dwie - "Zielono mi" i "Żyj kolorowo" - wygrały festiwal w Opolu. Wróblewski komponował także utwory symfoniczne.

***

W tym tygodniu (16-20) Jan Ptaszyn Wróblewski jest bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.

***

W kategorii Słowo nagrodę otrzymał poeta Jarosław Marek Rymkiewicz zaś w kategorii Obraz - reżyser i scenarzysta teatralny Wawrzyniec Kostrzewski, który był gościem audycji Poranek Dwójki i Wybieram Dwójkę.

mbl

Czytaj także

KAPITUŁA - Nagrody Mediów Publicznych 2019

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:00
Nagrody Mediów Publicznych 2019 zostaną rozdane 16 września, w czasie uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Tego dnia poznamy laureatów w trzech kategoriach: Muzyka, Obraz i Słowo. Kto wchodzi w skład kapituły Nagrody Mediów Publicznych 2019?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2019 r. Sylwetki nominowanych osób

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:14
Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa przyznają we wrześniu Nagrody Mediów Publicznych 2019 r. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach: muzyce, słowie i obrazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czabański: potrzebny mecenat państwowy, prywatny jest upolityczniony

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:40
- Głównym sensem Nagród Mediów Publicznych są nie nagrody same w sobie, tylko promocja polskiej kultury - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. - Ten konkurs musiał być teraz reaktywowany, bo wcześniej ktoś uznał, że media publiczne nie mają sensu, więc po co takie nagrody - dodał.
rozwiń zwiń