Piotr Gliński: ta instalacja ukazuje właściwą perspektywę historyczną

2019-09-17, 13:48

Piotr Gliński: ta instalacja ukazuje właściwą perspektywę historyczną
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i autor Jerzy Kalina podczas odsłonięcia instalacji artystycznej "Szlaban. Przejścia Graniczne".Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Poprzez instalację "Szlaban. Przejście graniczne" Jerzy Kalina chce nie tylko przypomnieć o ataku na Polskę z Zachodu i Wschodu w 1939 roku, lecz także chce, by nasza zbiorowa pamięć była dopełniona - podkreślił podczas odsłonięcia dzieła wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Posłuchaj

Piotr Gliński: instalacja Jerzego Kaliny to głos przywracający wiarę w prawdę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według wicepremiera instalacja Kaliny jest "znakiem wyrazistym i uderzającym". - Jest też istotnym głosem w trwającym obecnie dyskursie relatywizującym kwestie odpowiedzialności i winy za tragedię II wojny światowej. Jest głosem przywracającym nam wiarę w prawdę i w jej etyczny wymiar - powiedział.

Piotr Gliński wskazał, że Kalina w swojej pracy wykorzystał propagandowe zdjęcie niemieckie wykonane we wrześniu 1939 roku, które ukazuje Niemców forsujących szlaban na przejściu granicznym między Wolnym Miastem Gdańskiem a Polską. Wicepremier zwrócił przy tym uwagę, że fotografia ta jest szeroko rozpowszechniona, znajduje się w podręcznikach i jest wpisana w pamięć zbiorową.

Powiązany Artykuł

1200_Agresja Sowiecka_East_News.jpg
80 lat temu Sowieci napadli na Polskę. Szef KPRM: dziś oddajemy hołd poległym

Atak Armii Czerwonej

- W swej instalacji artysta uzupełnia tę fotografię o jej symetryczne odbicie, w którym granice forsują także żołnierze sowieccy - podkreślił wicepremier. Jak zaznaczył, ten aspekt tragicznego września, czyli atak Armii Czerwonej, nie jest tak mocno obecny w naszej zbiorowej pamięci, a powinien być. - I ta instalacja między innymi ten postulat realizuje - dodał.

Według Glińskiego Kalina poprzez swoje dzieło chce nie tylko przypomnieć o ataku na Polskę z 17 września 1939 roku. - Chce także, by nasza zbiorowa pamięć, która jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania wspólnoty, była dopełniona - zauważył. Wicepremier podziękował artyście za prostotę i przenikliwość refleksji dążącej do - jak podkreślił - "ukazania właściwej perspektywy historycznej".

- Polska, duch Polski przetrwał też dzięki sztuce - wskazał. Jak zastrzegł, nie można udawać, że nie było konformizmu sztuki i artystów wobec władzy. - Ale los twórców niezależnych, represjonowanych i rugowanych z oficjalnego obiegu kultury, był coraz bardziej istotny. Można powiedzieć, że im bardziej był eliminowany, tym bardziej był znaczący - dodał. - Do tych twórców, ludzi odważnych w czasach, gdy cena za niezależność była wysoka i osobista, zalicza się Jerzy Kalina - powiedział Gliński.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej