X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Prof. A. Nalaskowski wraca na uczelnię. Zmiana decyzji ws. zawieszenia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:25
Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Tretyn uwzględnił odwołanie prof. Aleksandra Nalaskowskiego od wcześniejszej decyzji ws. jego zawieszenia. Oznacza to, że wykładowca może wrócić do swoich uczelnianych zajęć.
Prof. Aleksander Nalaskowski
Prof. Aleksander NalaskowskiFoto: Tomasz Baranski/REPORTER/Eastnews
  • Prof. Aleksander Nalaskowski został zawieszony za felieton w tygodniku "Sieci", krytyczny wobec środowisk LGBT
  • Decyzja rektora wywołała liczne kontrowersje dot. m.in. wolności wypowiedzi
  • W obronę prof. Nalaskowskiego zaangażowali się m.in. radni PiS, biskup Wiesław Mering, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz grono naukowców
  • W środę rektor UMK uwzględnił odwołanie prof. Nalskowskiego ws. decyzji o jego zawieszeniu i przywrócił go w obowiązkach akademickich

Prof. Nalaskowski został zawieszony 11 września przez rektora UMK w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące po wszczęciu przez rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich postępowania wyjaśniającego dotyczącego "sformułowań użytych w artykule prasowym poświęconym osobom o odmiennej orientacji seksualnej".

Rektor UMK spotkał się w środę z prof. Aleksandrem Nalaskowskim. Jak poinformowano na stronie uczelni "rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników".

gowin jaroslaw 1200.jpg
J. Gowin o sprawie prof. A. Nalaskowskiego: pojawia się pytanie o wolność słowa

"Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące. Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych" - przekazano w komunikacie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] List otwarty Żarynów w obronie prof. Nalaskowskiego. "To szokująca represja"

Jednocześnie poinformowano, że "postępowanie wyjaśniające w sprawie będzie kontynuowane".

Zawieszony za krytykę LGBT

Felieton zatytułowany "Wędrowni gwałciciele", po którym wobec prof. Nalaskowskiego uczelnia wszczęła postępowanie wyjaśniające, ukazał się w ubiegłotygodniowym numerze "Sieci". Prof. Nalaskowski skrytykował w nim środowisko LGBT.

mering 1200 pap.jpg
"Szaleństwo ideologii LGBT". Bp W. Mering broni prof. Nalaskowskiego

Kilka dni temu toruńscy radni PiS zaapelowali do rektora UMK o zmianę decyzji ws. zawieszenia prof. Nalaskowskiego, argumentując, że jego tekst, chociaż ostry, mieści się w granicach wolności wypowiedzi.

Liczne wyrazy poparcia

O interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego ws. zawieszenia na UMK prof. Aleksandra Nalaskowskiego zwrócił się szef Rady Mediów Narodowych, poseł PiS Krzysztof Czabański. Według niego, zawieszenie profesora, to przejaw represji wobec osób sprzeciwiających się działalności środowiska LGBT.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Aleksander Nalaskowski: zgwałcono moje prawa do przyzwoitości

Przewodniczący Akademickich Klubów Obywatelskich poinformowali w poniedziałek, że wysłali do ministra nauki i szkolnictwa wyższego list ws. prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Jak podali, list powstał m.in. "w związku z licznymi przejawami naruszeń wolności nauki". Wystosowali również list z wyrazami poparcia do prof. Nalaskowskiego.

Także biskup diecezji włocławskiej Wiesław Mering w liście otwartym stanął w obronie profesora Aleksandra Nalaskowskiego.

czabański krzysztof-4 1200x660.jpg
K. Czabański o sprawie prof. A. Nalaskowskiego: uniwersytety stały się narzędziem cenzury

Natomiast doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że zawieszenie prof. Nalaskowskiego w obowiązkach nauczyciela akademickiego nie zostało poprzedzone analizą jego felietonu. Dodał, że uczelnie powinny być miejscem spokojnej debaty.

We wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że sprawa prof. Nalaskowskiego "dobiega finału". Zaznaczył, że spodziewa się, iż "będzie to finał pomyślny".

***

Profesor doktor habilitowany Aleksander Nalaskowski to profesor zwyczajny pedagogiki na Toruńskim uniwersytecie. Dwie kadencje pełnił funkcję dziekana tamtejszego Wydziału Nauk Pedagogicznych. Jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także Rady Programowej Narodowego Kongresu Nauki.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. R. Legutko: środowisko akademickie dziobie odstającego od stada

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 15:20
- Sprawa prof. Aleksandra Nalaskowskiego jest jednym z wielu przykładów na aprobatywne mlaskanie lub znacząco pobożne milczenie w przypadku wszystkich ekscesów ruchów homoseksualnych, a z drugiej strony, świętoszkowate oburzenie na wszystkie reakcje przez te ekscesy spowodowane  - powiedział europoseł prof. Ryszard Legutko w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Czabański o sprawie prof. A. Nalaskowskiego: uniwersytety stały się narzędziem cenzury

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 08:01
- Uczestnikom marszów LGBT w tej chwili wolno wszystko - powiedział w piątek w radiowej Jedynce Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Zwrócił się też do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję w związku z decyzją władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dot. zawieszenia profesora A. Nalaskowskiego w obowiązkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamiast zawieszenia - debata". Prof. Zybertowicz o sprawie prof. Nalaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:07
- Decyzja rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz kolejny pokazała, że uczelnie nie są miejscem, gdzie powinna toczyć się spokojna, rzeczowa debata - stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz w programie "Woronicza 17" w TVP Info. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy odniósł się do zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez uczelnię po opublikowaniu felietonu w tygodniku "Sieci".
rozwiń zwiń