X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gabriela Morawska-Stanecka (Wiosna): nie podoba mi się sposób komunikacji w akcji "Nie świruj, idź na wybory"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 09:32
– Zgadzam się z opinią rzecznika praw obywatelskich, że w akcji "Nie świruj, idź na wybory” są elementy o charakterze wykluczającym i stygmatyzującym osoby z niepełnosprawnością intelektualną – powiedziała Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprezes Wiosny.
Audio
  • 20.09.19 Gabriela Morawska-Stanecka: nie podoba mis się sposób komunikacji w akcji „Nie świruj, idź na wybory”.
Gabriela Morawska-Stanecka
Gabriela Morawska-StaneckaFoto: PR24/AK

Zachęcanie do głosowania w wyborach parlamentarnych poprzez parodiowanie zachowania osób z problemami psychicznymi. Taki właśnie przekaz ma akcja "Nie świruj, idź na wybory", w której występują znani artyści sympatyzujący głównie z obecną opozycją, między innymi Wojciech Pszoniak czy Olgierd Łukaszewicz.

Wykluczający i stygmatyzujący charakter

Screen Wojciech Pszoniak twitty 1200.jpg
K. Szczerski: prezydent oburzony akcją "Nie świruj, idź na wybory"

Konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych na podstawie stereotypów dotyczących grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie, stanowczo sprzeciwił się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Z jego stanowiskiem zgadza się także Gabriela Morawska-Stanecka, która zauważa w akcji "Nie świruj, idź na wybory" elementy o charakterze wykluczającym i stygmatyzującym osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

– Można prowadzić wszelkiego rodzaju akcje, ale trzeba uważać, by nie zostały naruszone prawa mniejszości lub osób z niepełnosprawnością jak w przypadku wspomnianej kampanii – podkreśliła wiceprezes Wiosny.

"Nie podoba mi się sposób komunikacji"

Gabriela Morawska-Stanecka zaznaczyła, że nie podoba jej się sposób komunikacji, jaki został zastosowany w akcji mającej zachęcać Polaków do tego, by brali udział w wyborach. Dodała, że być może organizatorzy chcieli po prostu przekazać, by "nie wygłupiać się i pójść na wybory".  

Z Gabrielą Morawską-Stanecką rozmawiał Piotr Gociek.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 7:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja "Nie świruj...". Politolog: może rodzić mieszane uczucia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 14:15
- Z punktu widzenia osób z dysfunkcjami, które są wrodzone, tego typu spoty mogą rodzić mieszane uczucia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się do publikacji w sieci filmów w ramach akcji "Nie świruj, idź na wybory", w której udział biorą znani artyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żenujące i niskie gesty". Publicyści o akcji "Nie świruj, idź na wybory"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 16:04
"Nie świruj, idź na wybory" to kolejna kontrowersyjna akcja z udziałem polityków i sympatyków KO. Polega ona na zachęcaniu do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. W jej ramach parodiuje się osoby niepełnosprawne. O akcji mówili w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jan Pietrzak, Wiktor Świetlik i Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń